Harold kasırgası: Onbinlerce kişi evsiz kaldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İnsani sivil toplum örgütü World Vision, 300 bin nüfuslu takımada Vanuatu’da nüfusun yüzde 35’inin barınma merkezlerinde kaldığını bildirdi.

AFP’ye konuşan Wold Vision’un Vanuatu müdürü Kendra Gates Derousseau, “Konut sorunu, mutlak endişe konusunu oluşturuyor” dedi.

Derousseau, takımadanın bazı alanlarında yaşanan hasarın 2015’teki Pam kasırgasının yol açtığından daha büyük olduğuna dikkat çekti. 5’inci kategoride ele alınan son büyük kasırga Pam, başkent Port Villa’yı yerle bir etmişti.

Pam kasırgasından sonra insanların hızlı bir şekilde dağılan parçaları toplamaya başladığını hatırlatan Derousseau, “Ama Harold’dan sonra gördüğümü toza dönüşmüş evlerdir. Toplanacak hiçbir şey yok” dedi.

Can kaybının üç olduğunu belirten Derousseau, daha ücra bölgelerden gelecek haberlerle bilançonun ağırlaşabileceğini ifade etti.

Salomon adalarında, bir feribot köprüsünün suya düşmesi sonucunda 27 kişi hayatını kaybetti.

Kızıl Haç, Fiji adalarında da bir kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Tango adalarında can kaybı olmadığı bilgisi verildi.

BM Genel Sekreteri’nin insani işler ve acil durumlardan sorumlu yardımcısı ve acil durumlar koordinatörü Marc Lowcock, Vanuatu’ya 2,5 milyon dolarlık yardım sözünde bulundu.

Koronavirüs salgını ise durumu zorlaştırıyor. Vanuatu mevcut durumda dünyada bu hastalığa dair vakaların olmadığı nadir yerlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Derousseau, yardımların bazı bölgelere ulaştırılmasının zaman aldığını gözlemlediklerini ancak hükümetin hastalığı taşıma riskini göze alamayacağını da sözlerine ekledi.

Derousseau, “Bu hayal kırıklığına yol açabilir ama başka seçenek yok. Kasırgaya, Covid-19 salgını da eklendiğinde yönetilemez hale gelir” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR