Hasankeyf gibi Zilan’a da kelepçe vurulmamalı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Van’ın Erciş ilçesinde bulunan Zilan Deresi üzerinde yapımına yeniden başlanan Hidroelektrik Santrallerine (HES) tepkiler devam ediyor. Başta bölge halkı olmak üzere sivil toplum dernekleri de HES yapına tepki gösterdi. Van Çevre Derneği Başkanı Ali Kalçık, tüm canlıların yaşam kaynağı olan suyu ticari menfaatler uğruna kirletenlerin ve ticari meta haline getirenlerin doğada yaşanan birçok olumsuzluklara neden olduğunu söyledi.

Doğada tüm canlılara bedelsiz sunulan suya erişim hakkının egemen güçlerce ticarileştirildiğini söyleyen ÇEV-DER Başkanı Ali Kalçık, kapitalist anlayışlardan dolayı yer kabuğunun kirlendiğini ve insan yaşamının tehdit edildiğini vurguladı.

Doğanın, doğal yaşamından uzaklaştırılarak kar amaçlı, doğa tahribatına yönelik uygulamaların hız kazandığını dile getiren Kalçık, “Enerji elde etmek için her çeşit vahşi kapitalist anlayışlardan dolayı doğal kaynaklar tahrip edilerek akan sulara kelepçe vuruluyor. HES yapılması ya da fosil yakıtların kullanılmasında dolayı bugün insanlık tehdit altında” dedi.

‘ZİLANLAR ÖZGÜR AKMALIDIR’

İnsanların salgın hastalıklara yakalanmaması için kalıcı çözümün kronik hastalıkların ana nedeni olan suların kirletilmemesi, doğaya, canlılara zarar veren uygulamalardan vazgeçilerek yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçilmesi gerektiğini kaydeden Kalçık, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Özellikle tarih mirası olan Hasankeyf gibi Zilan suyuna da kelepçe vurulmamalı, tarihimiz doğamız katledilmemelidir. Van’ın tarihi ve doğal güzellikleri olan Kanispiye, Bendi Mahiye ve Zilan’a dokunulmamalıdır.

Kanispi kırmızı benekli balığı, Zilan ise Van balığına can veren, üreme dönemlerinde yaşama kaynaklık yapan bu doğa harikaları kirletilmemelidir. Her birinin onlarca endemik canlı barındıran yaşam kaynağı Zilan çayı kirletilmemelidir. Daha önce Zilan Çayı üzerinde yapılması planlanan HES’in mahkeme tarafından durdurma kararına rağmen yeniden yapılıyor olması hukuksuzluğun somut göstergesidir. Doğanın sağladığı sular, ticari meta olmamalıdır. Zilanlar özgür akmalıdır.”

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR