Hayata tutunabilmek için 77 yaşında sokak sokak kağıt topluyor

Post date:

Author:

Category:

Efeler’de oğlu ile sokakta kağıt ve poşet toplayarak hayata tutunan 77 yaşındaki emekli Necmettin Gülşen, “Belki ellerim çöp kokabilir ama ben biliyorum ki emek kokuyorum” diyerek emeğin kutsallığına dikkat çekti.

Aydın’ın Efeler ilçesinde sokak sokak kağıt, karton ve poşet toplayarak hayata tutunmaya çalışan 77 yaşında Necmettin ve 44 yaşındaki oğlu Murat Gülşen, yaşam mücadelesinin zorluklarına dikkat çekti. Emekli olan Necmettin Gülşen, ilerleyen yaşına rağmen ailesinin geçimini sağlamak için çalışma zorunda olduğunu belirterek, emeklilerin içinde bulunduğu gözler önüne serdi.

‘EMEKLİ OLUNCA YAŞAMAK DAHA DA ZORLAŞTI’

Açlık sınırının gün geçtikçe yükseldiğini vurgulayan Necmettin Gülşen, her sabah erkenden sokaklarda yaşam mücadelesi vermenin zor olduğunu söyledi. Sabah saat 06.00 da işe başladığını ifade eden baba Gülşen, emekli olduktan sonra hayatın daha zorlaştığını dile getirdi. Gülşen, “Emekli oldum. Maaşım yetmiyor. Bugün Türkiye’de yaşam standartlarının altında yaşıyorum. Çocuklara bakmakta zorlanıyorum. Ama yaşamımızı devam ettirmek için çalışmak zorundayız. Birileri kazanırken biz de böyle hep çalışmak zorunda kalacağız. Bana, bu hayatta hep ne olmak istediğimi soranlara ‘hiç düşünmedim’ cevabını veriyorum. Çünkü düşünecek hiç fırsatım olmadı” dedi.

‘NE KADAR MÜCADELE ETTİĞİM ÖNEMLİ’

Ekmeğini alınteri ile çalışarak kazandığını dile getiren Gülşen, “Ellerim yıpransa bile kimseye muhtaç olmadan çalışmaya devam ediyorum. Ekmeğimin nereden geldiği değil, benim ne kadar bu hayatta mücadele verdiğim önemli. Ben karton, poşet ne olursa topluyorum. Belki ellerim çöp kokabilir ama ben biliyorum ki emek kokuyorum. Türkiye’de yaşam ve çalışma dedin mi oturup bir kere daha düşüneceksin. Ben çalışıyorum çabalıyorum başkaları yiyor. Adaletsizlik zaten had safhada” diye konuştu.

‘ALIN TERİ MUTLU EDİYOR’

Babası ile birlikte çalışan 44 yaşındaki Murat Gülşen ise, üniversiteyi bitirdikten sonra kendi alanında iş bulamayınca sokaklara daldığını dile getirdi. Oğul Gülşen, “Her sabah bütün Aydın’ı babam ile birlikte geziyoruz. Topladığımız poşet ve kartonları günlük 40 TL’ye zar zor çıkarıyoruz. Biz kimseden çalmıyoruz ya da kimsenin olana el koymuyoruz. Çalışıyoruz. Kimseye muhtaç değiliz. Yaz kış demeden her gün karton poşet topluyoruz. Yazın daha zor oluyor. Çöpler kokuyor ve zorluklarını çok çekiyoruz. Bazen çok yoruluyoruz babam ile birlikte kendimizi serin bir yere atıp uzanıyoruz” diye belirtti.

Babasının ilerleyen yaşına rağmen çalışmasının kendisini üzdüğünü belirten Gülşen, kız kardeşlerinin okul okumaya devam ettiğini ve bu nedenle çalışmak zorunda olduklarını söyledi. Alınterleri ile kazanmanın mutluluğunu dile getiren Gülşen, her şeye rağmen mücadele etmenin önemine vurgu yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR