‘Hayır’lısıyla düze çıkacağız

Post date:

Author:

Category:

Ekonomide kriz yaşanmasına rağmen pazarlarda satış yapan kadınların, tek umudu referandumda ‘hayır’ çıkması. Kadınlar, düze çıkmanın yolunun referandumda ‘hayır’ demek olduğunu söyledi

Savaş politikası ve uluslararası ilişkilerdeki gerginlik ekonomik krizi derinleştiriyor. Amed’de esnaflık yapan kadınlar, her geçen günün daha da kötüye gittiğini belirterek, bunun için de referandumda “hayır” diyeceklerini dile getirdi. Fatma Akay, ekonomik krizden dolayı, herkesin isyan ettiğini belirterek, halkın açlıkla pençeleştiğini söyledi. Esnafın piyasadan kaynaklı kan ağladığını vurgulayan Akay, “Kıtlık gelmiş halk farkında değil. Eğer bu böyle sürerse millet açlıktan ölecek” dedi. Referanduma ilişkin de görüşünü beyan eden Akay, “Çocuklarımın ve insanlığın geleceği, bir ülkenin geleceğinin tek bir insana verilmemesi için, yaşanan zulme karşı ‘hayır’ diyorum” diye belirtti.

İyi bir ekonomi için

Yaklaşık 3 yıldır kenger satan Ayşe Güzel de, yaşanan savaşa dikkat çekerek, bunun ekonomiye yansıdığını vurguladı. Geçen yıla oranla her şeye yüzde yüz zam getirildiğini ifade eden Güzel, alışverişin bıçak gibi kesildiğini söyledi. Güzel, kriz ile birlikte kendisinin de kışın 500 TL zarar ettiğini dile getirerek, yaklaşan referandumda ekonominin iyiye gitmesi için “hayır” diyeceğini vurguladı.

Piyasa çok yüksek

Zücaciye eşyaları satan Meyaser Erikli de, yaklaşık 2 yıldır durumunun kötüye gittiğine dikkat çekerek, “Fiyatlar ateş pahası, fiyatların yüksek olmasından kaynaklı millet şikâyetçi. Bizim elimizde olan bir şey değil. 4 alıyorsak mecbur 5’e vereceğiz. Çünkü piyasa fiyatları çok yüksek. Türkiye’nin genelinde bir kriz söz konusu. Bu krizin aşılması için esnaf kadınlar olarak ‘hayır’ diyelim. Eğer ‘hayır’ oyu kullanmazsak bu sıkıntılar devam eder” dedi.

İğneden ipliğe zam

Yaklaşık 5 yıldır pazarlarda yumurta satan Nedime Çetinkaya da (28), yumurtanın ilk satışını yaptığında kolisinin 5 TL olduğunu şu an 10 TL’ye yükseldiğini vurguladı. Yumurta kolisinin bir ara 13 TL’ye kadar çıktığını anımsatan Çetinkaya, “İğneden ipliğe zam gelmiş. Milyonlarca insan işsiz. Hem esnaf, hem de müşteriler yaşanan ekonomik krizin mağduru. Bu ekonomi böyle sürmez. Referandumdan sonra piyasanın değişeceğini umuyorum. ‘Hayır’ ile ekonomi düzelecek” diye konuştu.

İşsizliğe ‘hayır’

Sebze satan Bedriye Aydemir ise, halkta para olmadığı için alışveriş yapamadığını belirterek, şunları söyledi: “Eskiden işlerimiz çok iyiydi. Sabahtan beri 8 TL satış yapmışım. Geçen yıllarda 100-200 TL satış yapıyordum. Satış yapamıyoruz. Ben de olsam bu kadar pahalı alamazdım. İş camiası durmuş durumda. Türkiye krizi barış ile düzelir. İşsizlik için, yok yere işten atılan çocuklarımız için referandumda ‘hayır’ diyeceğim.”

AMED / dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR