HDP: AKP engellileri ‘muhtaç’ olarak görüyor; onlar hak sahibi özneler

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

3 Aralık Dünya Engellileri Günü dolayısıyla açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, ‘AKP iktidarı, engellilere hak sahibi özneler olarak değil ‘korunmaya ve yardıma muhtaç kişiler’ olarak bakmaktadır. Oysa sadece 3 Aralık değil, yılın her günü yaşama katılmaları sağlanmalıdır’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı. MA’nın verdiği açıklamada, 3 Aralık gününün 1992 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından engellilerin haklarının tam ve diğer insanlara eşit ölçüde sağlanması amacıyla Dünya Engelliler Günü ilan edildiği; ancak 1992 yılından bu yana engellilerin sorunlarının arttığına dikkat çekildi.

Engellilerin yüzde 90’nı sosyal yaşamdan mahrum

“Bugün tüm engel gruplarının pek çok sorunu bulunmaktadır. Bundan dolayı demokrasi ve hak mücadelesi veren engelliler ve örgütleri için 3 Aralık bir kutlama değil sorunlara dikkat çekme ve eşitsizliği protesto etme günüdür” denilen açıklamada “Günümüzde Türkiye’de kesin olmayan resmi rakamlara göre nüfusun yaklaşık yüzde 13’ünü engelliler oluşturmaktadır. Genel nüfus içinde okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 13 iken, bu oran engellilerde yüzde 90’lara yaklaşmaktadır. Okuma yazma bilenlerin iş gücüne katılma oranı yüzde 10’lar seviyesindedir. Bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden engellilerin ne kadarının yararlandığı belli değildir. Meslek kursu, aile rehberliği ve danışmanlık, sosyal ve kültürel hizmetlerden faydalanamayan engellilerin oranı yüzde 90’lar düzeyindedir” ifadelerine yer verildi.

AKP engellileri ‘muhtaç’ kişiler olarak görüyor

AKP iktidarının, engellilere hak sahibi özneler olarak değil, “korunmaya ve yardıma muhtaç kişiler” olarak baktığının dile getirildiği açıklamada, bu anlayışın engellilerin toplumsal, ekonomik ve siyasal yaşama katılımının önündeki temel sorunu olduğuna işaret edildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR