Hem doğal reçellerini satıyor hem de mesaj veriyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Geleneksel yollarla ürettiği reçelleri pazarda satarak ekonomisini yaratan Selma Asiya, tezgahına yaptığı yazılamalarla da toplumsal mesajlar veriyor

Muğla’nın Datça ilçesine bağlı Palamutbükü köyünde yaşayan 66 yaşındaki Selma Asiya, kendi ürettiği reçellerle kadın ekonomisini oluşturdu. Bir dönümlük arazide yetiştirdiği ürünlerden elde ettiği reçellerle Palamutbükü köyünde kurulan pazarda tezgah açan Asiya, reçellerinin yanı sıra tezgahı ile de dikkat çekenlerden. Asiya, tezgahına toplumsal mesajlar içeren yazılamalara da yer veriyor. Şimdilerde verdiği mesaj ise “Vicdan ve Barış”. Asiya, reçellerin yapımı, satışı ve verdiği toplumsal mesajları anlattı.

‘Bir alan bir daha gelip alıyor’

Arazide yetiştirdiği karadut, incir, marmelat ve limonları mevsiminde topladığını belirten Asiya, yaptığı reçelleri satmak için bazen günde 11 saat çalıştığını kaydetti. Daha çok yenilenebilir ağaçları yetiştirdiğini belirten Asiya, reçellerin üretiminde de geleneksel yöntemleri kullandığını ifade etti. Geleneksel yöntemlerle reçelleri şişelediğini belirten Asiya, ürünlerinin 3 yıla kadar dayanabildiğini söyledi. Farklı tatlardan reçel yapmayı sevdiğini ifade eden Asiya, pazardaki satışı da “Bir alan bir daha gelip alıyor” sözü ile anlattı.

Tezgahına yaptığı yazılamalarla toplumsal mesajlar veriyor

Tezgahına yaptığı yazılamaları da anlatan Asiya, yazılamalar nedeniyle de tezgahının dikkat çektiğini ifade etti. Daha önce yaşanan hak ihlallerinden dolayı Kürtçe “Edî Bes e” yazısını tercih ettiğini kaydeden Asiya, bir dönem tezgahında sadece “Barış” yazdığını dile getirdi. “Barış” yazdığı günler kimsenin tezgahına bakmadığını da söyleyen Asiya, yabancıların yazılamalara daha çok önem verdiğini aktardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Adalet Yürüyüşü” başlatmasından 2 hafta önce tezgahında “Adalet” yazdığını belirten Asiya, CHP’nin sınır ötesi tezkeresine destek sunmasına ise “Barış ve adaleti seviyorum” yazılaması ile tepki gösterdiğini ifade etti. Şimdiki tercihinin vicdan ve barış olmadan adaletin eksik kalacağı mesajı vermesi amacıyla “Vicdan ve barış” olduğunu belirten Asiya, bir sonraki mesajında ise Türkiye’nin çelişkilerinden dolayı “Para, kalp savaşı seviyor” yazılamasını tercih ettiğini ifade etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR