Hevsel Bahçeleri için talan kararı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sûr’da bir yıldır süren yıkım ve talan projeleri Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’ne uzandı. Son çıkarılan KHK ile Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri ‘Özel Proje Alanı’ ilan edildi. İçeriği bilinmeyen proje için Hevsel Bahçeleri’nde ağaç kıyımına başlandı

Amed’in Sûr ilçesinde bir yılı aşkın süredir devam eden yasak ve ablukayla birlikte birçok mahallede yıkım sürüyor. İktidarın Sûr için aldığı “acele kamulaştırma” kararının ardından bu kez de Dicle Vadisi ve 8 bin yıllık Hevsel Bahçeleri için karar alındı. Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri, 644 Nolu KHK’nin 2’nci maddesi uyarınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayı ile “Özel Proje Alanı” ilan edildi. Projeyle ilgili kimseye bilgi verilmezken, 28 Aralık 2016 tarihinde onaylanan projenin şimdiye kadar askıya çıkması gerekirdi. Ancak aradan geçen 19 güne rağmen proje gizlenmeye çalışılıyor. Projenin henüz 15 gün kalmasına rağmen Hevsel Bahçeleri’nde ağaç yıkımına da başlandı.

İçeriği bilinmiyor

Projeye ilişkin konuşan Şehir Plancıları Odası Amed Şube Eşbaşkanı Büşra Cizrelioğulları, “Bu alanın askı ilan tutanağına ulaştık, fakat projenin içeriğine dair herhangi bir bilgi edinemedik” dedi. Özel Proje Alanı’nın içeriğine ulaşamadıkları için teknik bir çalışma yapamadıklarının altını çizen Cizrelioğulları, “Askıda olan planların açık, alanın şeffaf şekilde gösterilmesi ve kamuoyuyla paylaşılması lazım. Halkın, kent bileşenlerinin hakkı gasp ediliyor” dedi.

Tek yetkili Çevre Şehircilik Bakanlığı

Projeye itiraz etmek için içeriğini görmeleri gerektiğini söyleyen Cizrelioğulları, “Özel Proje Alanı’nın ilanı aslında başka hiçbir kurumun söz hakkı olmaksızın Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın direkt bir şekilde buraya planlarını, parselasyonunu kimseye sormaksızın yapma yetkisi veriyor. Bu başlı başına bir problem. Bakanlık şimdi Dicle Vadisi ve Hevsel bahçeleri’ni imara mı yoksa cazibe merkezleri haline mi getirecek bilmiyoruz” dedi.

UNESCO sessiz

UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Dicle Vadisi’nin korunması gereken bir alan olduğunu vurgulayan Cizrelioğulları, UNESCO’nun yaşanan yıkıma ve çıkarılan projelere karşı sessiz kaldığına da değindi. Cizrelioğulları, UNESCO’nun yaşanan tahribata müdahil olması için birçok kez başvuru yapıldığını ancak gelinen aşamada UNESCO’nun sessizliğini koruduğunu aktardı.

OHAL’le oldu bittiye getiriliyor

Dicle Vadisi ve Hevsel Bahçeleri’nde herhangi bir çatışma yaşanmamasına rağmen buraların projeyle yıpratılmaya çalışıldığını vurgulayan Cizrelioğulları, “Doğal yapısı ve karakteriyle ön plana çıkan bir alan burası. Daha önce devletin yapmak istediği projelere belediye ve sivil toplum örgütleri de itiraz ediyordu ve engel oluyordu. Şimdi OHAL döneminde çıkartıp oldu bittiye getirmeye çalışıyorlar” değerlendirmesi yaptı.

Hülya Emeç / Amed-Anf

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR