Hevsel’de cami istismarı yapılıyor

Hevsel Bahçeleri ve Dicle Vadisi’nin “Özel rekreasyon alanı” olarak ilan edildiği planın içeriğine ulaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 8 bin yıllık tarihe ve kültür birikimine sahip olan Hevsel Bahçeleri yerine cami ve “cazibe merkezleri” kuracak.

Ortaya çıkan plana göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hevsel ve Dicle Vadisi’nde ibadethane yapacak. Yıkımın hızla ilerlediği Hevsel için UNESCO dahil tüm doğa savunucuları sessiz kalırken, plan dahilinde yapılacak cami ve yapılar bölgenin ekolojik yapısını tamamen yok edecek.

Ulaştıkları planın içeriği ile ilgili konuşan Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Büşra Cizrelioğulları Sadak, “Plana göre talan edilecek 32 bin hektarlık alan üzerinde cazibe merkezleri kurulacak. Özellikle planda ‘ibadethanelerin yapılacağı’ ibaresi dikkat çekiyor. Bu merkezler Diyanet İşleri’nin kendi uygun gördükleri şekilde ve yerde yapılacak” dedi.

Bilgi verilmiyor

Sadak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne resmi yazı ile müracaat etmelerine rağmen plan içeriğine dair bir bilginin paylaşılmadığını söyleyerek, projenin Suriçi yerleşkesinin güneyinde kalan Kırklar Dağı’nın eteklerinden Dicle Nehri’nin On Gözlü Köprü ile buluştuğu alandan itibaren başlayan bölgeyi kapsadığına dikkat çekti. Sadak, projenin geçmişin bir intikamı olarak değerlendirildiğini söyleyerek, geçmişte yapılamayan her şeyin OHAL adı altında uygulanmaya başlandığını vurguladı. Bölgede AKP’nin rant uygulamalarının adım adım karşılarına çıktığını dile getiren Sadak, 2015 yılında saldırılar sonucu Sûr ilçesinde geri dönüşü olmayan bir tahribatın yaşandığını söyledi. Büşra, OHAL süreci içerisinde çıkarılan “acele kamulaştırma” karalarının, “affet riskli alan” kararlarının, özel proje ilanlarının alandaki yıkımın dönüşümünü tehdit ettiğini kaydetti. Hem Sûr hem de Hevsel bölgesinde yıkıma karşı duyarsız kalan UNESCO ile ilgili konuşan Büşra, “UNESCO son süreçlerde yaşanan yıkım ve tahribatlara ilişkin çok duyarsız kaldı. Devam edecek olan yıkım ilerlerse ve bölge daha çok tahrip edilmeye devam edilirse koruma altına alınan yerler miras listesinden düşebilir” diye vurguladı.

AMED

EN SON EKLENENLER