Igdır’da yayla yasağı çileye dönüştü, köylü susuz kaldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ağrı Dağında  bulunan ‘yasaklı’ Korhan Yaylası’na çıkan köylüler, kırılan su borularının tamir edilmesine askerler izin verilmediği için su ihtiyacını 15 kilometre uzakta bulanan dereden sağlıyor

Iğdır’ın Karakuyu köyünde yaşayan yurttaşlar her yıl yaz aylarının gelmesi ile birlikte Ağrı Dağı 3 bin metre yüksekliğinde bulunan Korhan Yaylası’na çıkıyor. Dağın kuzeydoğu yamaçlarında bulunan ve bu yıl “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilen yaylaya, yasağa rağmen çıkan köylüler, aylardır su ihtiyaçlarını 15 kilometre uzakta bulunan dereden karşılıyor. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Mahmut Ruvanas’ın geçtiği habere göre, Korhan Jandarma Karakolu’nun, selden dolayı zarar gören su borularının tamir edilmesine “güvenlik bölgesi” gerekçesiyle izin vermediğini belirten köylüler, yaşamsal zorluk çektiklerini ve maddi kayıplara uğradıklarını söyledi.

‘Karakol izin vermedi, köylü susuz kaldı’

Yasak nedeniyle birçok köylünün yaylaya gelmediğini dile getiren Hamit Çıkmaz, “yaylanın kendileri için yaşamsal önemde olduğunu” dile getirdi. Köylülerin kendi imkanlarıyla hortum alıp, Çiyayê Ağirî’nin eteklerinden yaylaya su getirdiğini belirten Çıkmaz, suyun yasak sonrası kesildiğine dikkat çekti. “Selden dolayı kırılan su borularını tamir etmek istediklerini ancak Korhan Jandarma Karakolu’nun kendilerine izin verilmediğini” söyleyen Çıkmaz, “Yasağa rağmen yaylamıza çıktık ama can güvenliğimiz yoktu. Dağın yukarı kısmından bin zahmetle getirdiğimiz su karakola yakın bir noktada bozuldu. Askerler su borularını tamir etmemize izin vermedi. Bu nedenle köyden tankerlerle suyu yaylaya taşıyoruz. Mazota her gün zam geliyor. Bu da maddi açıdan bizi olumsuz etkiliyor. Yaylamızın serbest olmasını istiyoruz. Böyle devam ederse hayvanlarımızı satmak zorunda kalacağız” dedi.

‘Ahırlarımızı yıktılar’

Her yıl hayvanlarını yaylaya çıkaran Maruf Çıkmaz, “yasak nedeniyle bazı akrabalarının Kars bölgesinde bulunan yaylalara gitmek zorunda kaldığını” belirterek, “Yaylalarımız tapulu olmasına rağmen gitmemize engel çıkarıyorlar. Yaylalarımızda bulunan ahırlarımızı yıkmışlar. Eskiden yaylalarımızdan tonlarca ot toplayıp kışın hayvanlarımıza veriyorduk. Kışların bir bölümünü de yaylamızda geçiriyorduk. Durumumuz iyiydi. Şimdi ise otlarımızı biçemediğimiz için Diyarbakır, Batman gibi illerden saman alıyoruz. Samanın da ayrı bir maliyeti var. Bu yıl zarara uğradık ve hayvanlardan hiçbir gelir elde edemedik. Yaylarımızdaki yasakların kaldırılmasını istiyoruz ” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR