‘İkizdere’den defolun’

Cengiz İnşaat, İkizdere ilçesindeki Eskencidere’de dinamit patlattı. Dinamit sonucu heyelan meydana gelirken, sosyal medyada ‘İkizdere’den defolun’ etiketiyle kampanya başlatıldı

İktidardan aldıkları büyük kamu ihaleleriyle bilinen ‘beşli çete’den Cengiz İnşaat, Rize’nin İkizdere ilçesindeki Eskincidere’de bulunan taş ocağında dinamit patlattı. Yurttaşların evlerinin de bulunduğu alanda patlatılan dinamit, heyelana neden oldu. Çevreciler tarafından görüntülenen heyelanın, yerleşim alanında oluştuğu görüldü. Ocak yakınındaki bir evin hemen yanında gerçekleşen toprak kayması, Eskincedere Yaşam Savunucuları tarafından kamerayla kayda alındı.

‘Çalışma sonlansın’

Bölgede yaşayan yurttaşlar duruma tepki gösterirken İkizdere Çevre Derneği yöneticileri de patlatılan dinamitlerin neden olduğu tehlikeye dikkat çekmek amacıyla sosyal medyada kampanya başlattı. “İkizdere’den defolun” ve “İkizdere direniyor” etiketleriyle başlatılan kampanyada, Cengiz İnşaat’ın Eskincidere’de yürüttüğü taş ocağı çalışmalarının bir an önce sonlandırması talep edildi.

‘Evde şok geçirdik’

Patlama bölgesinin dibinde evi olan 68 yaşındaki İkizdereli Ayşe Baş: “Çok korktum. Evde şok geçirdik. Kapıyı bulup da çıkamadık.” dedi. Öte yandan bu bölgenin, mahkemenin dere yatağını korumak için dinamit patlatılmasını yasakladığı sınırlar içinde yer aldığı öğrenildi.

RİZE

#İkizdereden #defolun

EN SON EKLENENLER