İklimsel felaketler aniden başlayacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Birleşmiş Milletler’in (BM) 23’üncü iklim konferansı COP23 için yayınlanan bir raporda, dünyanın iklimsel değişikliklerle yaşayacağı değişimin beklenenden de ani ve hızlı olabileceği vurgulanıyor. Future Earth ve Earth League adlı uluslararası bilim insanları ağları tarafından yayınlanan çalışmada, iklimsel değişiklikler nedeniyle dünyanın insanlığı tehdit edecek bir dönüm noktasına yaklaşabileceği vurgulanıyor. İklimsel değişikliklerin sanıldığı gibi sadece aşamalı olamayabileceği dile getirilen araştırmada, dünya üzerinde oluşan aşırı baskıdan ötürü dönüşüm noktasına yaklaşıldığı belirtiliyor. Yeryüzü sıcaklıklarındaki artışlar nedeniyle kutup buzullarının aniden erimesi, denizlerdeki akımların tersine dönmesi gibi olayların artacağı belirtilen çalışmada, bunun dünya tarihinde de görüldüğüne dikkat çekildi.

Dünya aymazlık içinde

Çalışmanın sentezinde yer verilen değerlendirmeye göre, dünya tarihinde daha önce de iklimde yaşanan aşamalı ve yavaş değişimlerden sonra hızlı bir biçimde kutup buzulları, tropikal ormanlar ve okyanuslarda ciddi değişimler meydana geldi.

Rockström, bu durumun şimdiden tehlikeli olduğunun altını çizdi. 2015 yılındaki COP21 zirvesinde karara bağlanan İklim Anlaşması’yla küresel ısınmanın 2100’e kadar 1880 düzeyinden en fazla 1,5 ile 2 derece fazla olması hedefi konulmuştu. Ancak bugüne kadar devletlerin ortaya koyduğu hedefler kapsamında artışın 3 derecenin üzerinde olacağı öngörülüyor. Uzmanlar, şu anda 1 dereceyi aşan küresel ısınmanın 1 ile 3 derece arasında daha artması halinde Arktika, Grönland ve Batı Antarktika’daki buzulların yanı sıra çok sayıda dağlık alandaki buzullar eriyecek. Bu artışın 3 ila 5 derece arasında olması halinde ise, deniz akımlarının değişmesi ihtimali nedeniyle dünyanın akciğerleri olarak bilinen Amazon Ormanlarının yok olma ihtimali bulunuyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR