İktidar okul yerine cezaevi müjdeliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP döneminde, 2006’da 254 olan cezaevi sayısı 413’e yükselirken bunu az bulan hükümet 5 yıl içinde 174 cezaevi daha yapmayı planlıyor. Ülkenin açık cezaevine döndüğünü dile getiren HDP’li Aşye Acar Başaran, ‘Gelişmiş ülkeler üniversite, Türkiye cezaevlerini müjdeliyor’ dedi

AKP iktidarı, muhalif olan tüm kesimleri “terörist” ilan ederek cezaevlerine dolduruyor. Cezaevlerinin dolup taşmasından dolayı kampüs cezaevlerini de bir bir inşa ediyor. AKP’nin 15 yıllık iktidarı boyunca ve özellikle OHAL’in ilan edilmesinin ardından cezaevi yapımı ve cezaevinde tutulan kişi sayısında sürekli artış yaşanıyor.

Yeni cezaevleri açıyor

AKP döneminde, 2006 yılında 254 olan cezaevi sayısı 11 yılda 413’e yükseldi. Türkiye Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, her yıl ortalama 10-15 arası yeni cezaevi yapılırken, OHAL’in ilan edildiği 2016 yılında 38 yeni cezaevi yapıldı. Ayrıca son 6 yılda 34 adet ceza infaz kurumuna ek bina yapılarak 9 bin 492 kişilik kapasite artırımına gidildi. 2017 yılının sonuna kadar 11 yeni cezaevinin açılması için ise çalışmalar sürüyor. Yeni cezaevlerinin yapımıyla birlikte OHAL sonrası 60 yeni cezaevi açılmış olacak.

Bakanlık artışı ‘müjdeliyor’!

Adalet Bakanlığı’nın 15 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla açıkladığı verilere göre; cezaevinde 223 bin 451 kişi bulunuyor. Cezaevlerinin kapasitesi ise 207 bin 338. Öte yandan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, 5 yıl içinde 174 cezaevi yapılacağını, 100 bin 182 kişilik kapasite artışı sağlanacağını açıkladı. Buna göre 5 yıl sonra Türkiye’de 587 cezaevi bulunacak.

Tipsiz cezaevleri!

Cezaevlerinin özellik ve sayısındaki artışa paralel olarak isimleri de değişiyor. Alfabede bulunan A’dan Z’ye kadar harflerle özelliklerine göre tipi belirlenen bu cezaevlerinin son dönemlerde Belirli Tipi Olmayan İnfaz Kurumu (BTOK) halinde ortaya çıkması dikkat çekti. Bu anlamda Türkiye’de 21 tane BTOK bulunuyor.

İnsan değerleri çiğneniyor

Tipi belirlenmeyen cezaevine ilk olarak Xarpêt’te (Elazığ) karşılaştıklarını kaydeden İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Necla Şengül, “Alfabenin bittiği yerde Adalet Bakanlığı sitesinde BTOK’lara rastladık. Bu tipsiz hapishanelerin kapasiteleri ve binaların fiziki yapıları hakkında detaylı bir bilgi de edinemiyoruz. Ülkeyi hapseden AKP hükümetinin tipi, fiziki koşulları, mevcudu, insan onuruna yakışıp yakışmadığı gibi en insani değerleri bile çiğnediği bir ortamda ülkenin yarısını hapsetmek istediği ile daha çok tipsiz hapishaneler yapacağı gerçeği ile karşı karşıyayız” dedi.

Ülke açık cezaevi

Ülkenin açık cezaevine geldiğinin göstergisi olduğunu dile getiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Êlih (Batman) Milletvekili Ayşe Acar Başaran, cezaevlerinin açılışının hükümet tarafından “müjde” olarak sunulduğuna dikkat çekti. Gelişmiş ülkelerde hükümetlerin okul veya üniversite açılmasının müjdesini verdiğini söyleyen Başaran, “Bilimin daha çok ilerlemesi için, ülkenin refahının artması için müjdeler verirken Türkiye’de verilen müjdeler cezaevlerinin açılması oluyor” ifadelerini kullandı. Binlerce HDP’linin cezaevinde olduğunu hatırlatan Başaran, cezaevleri sayısının artacak olması ile muhaliflerin daha da fazla hedef alınacağının altını çizdi.

Diren Yurtsever/Ankara-MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR