İstanbul’da nükleer çöplük zirvesi!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tehlikeli atık yakma mevzuatının nükleer atıkların yakılmasını kapsadığı, yakma tesisleri kurucuları tarafından ‘Nükleer atıklar dahi yakılabilir hiçbir sakıncası yok’ türünden savunmaları da göze çarpıyordu.

2014 yılından bu yana İstannbul’da gerçekleştirilen zirvelerin dördüncüsü, 8-9 tarihlerinde yine İstanbul’da yapılıyor. ‘Nükleer Ticari Eşleştirme Programı’ başlığı altında yapılan bu zirveler, nükleer yatırımların dünya üzerinde yatırım yapacak alan bulamaması üzerinden ilerleyen ve bir nükleer çöplüğe dönmemize neden olacak bir özellik taşıyor. AKP’ye yakınllığı ile bilinen Çalık Enerji’nin de içinde yer aldığı 20 şirket, zirvenin sponsoru. Zirveye katılan firmalar ise bilumum Nükleer enerji şirketlerinden 90 adedi kayıt yaptırmış. Zirveye katılan firmalar içinde ise bir firmanın ismi bizlere manidar geldi. Katı ve tehlikeli atık yakarak enerji üreten İZAYDAŞ da katılımcılar arasında yer alıyor. Türkiye’nin dört bir yanında bu tesisleri kurmak için yoğun bir çaba izleniyor. Atığı üste para alarak alan bu firmalar, yaktıkları bedavadan çok daha ucuz olan bu atıkları yakarak enerji üretip sınırsız kârlar elde edebilmekteler.

İZAYDAŞ ve nükleer atıklar!

Türkiye’de kurulma çalışmaları süren nükleer santraller ile enerji üretilmesinden çok dünya nükleer atıklarının bertaraf edildiği bir çöp coğrafya yaratılma çabaları içinde olunduğu uzmanlarca iddia ediliyor. Bu Nükleer çöp için aday olduğu anlaşılan İZAYDAŞ, yaptığı işi şu sözlerle açıklıyor, “Evsel ve Endüstriyel Sıvı Atıklarla yine Evsel ve Endüstriyel Katı Atıklarla, Klinik ve Tehlikeli Atıkların bir program içinde ele alındığı ve yasa ve yönetmelikler çerçevesi dahilinde bertaraf edildiği kapsamlı bir projedir.” Bir nükleer zirvede böyle bir firmanın varlığı nükleer atıkların yakılması gibi bir takım beklentiler içinde olduklarını da gösteriyor. Tehlikeli atık yakma mevzuatının nükleer atıkların yakılmasını kapsadığı, yakma tesisleri kurucuları tarafından “Nükleer atıklar dahi yakılabilir hiçbir sakıncası yok” türünden savunmaları da göze çarpıyordu. Bu zirvede İZAYDAŞ’ın varlığı ‘Nükleer çöplük olmaya adayız’ iddialarını güçlendiriyor.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR