İstismar davasında skandal karar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erxenî’de 3 çocuğa cinsel istismarda bulunan Münur Yılar’ın yargılandığı davada, 8 yıl hapis cezası veren mahkeme, cezanın ‘sanığın geleceği üzerindeki olası etkisini’ ileri sürerek 1 yıl 2 ay indirim yaparken sanığın avukatlık ücretinin de devlet tarafından ödenmesine karar verdi

Amed’in Erxenî (Ergani) ilçesinde 2015 yılında fotoğrafçı dükkânına fotoğraf çekmek için gelen 12 yaşlarındaki 3 kız çocuğuna, bilgisayarındaki cinsel içerikli fotoğrafları göstererek cinsel istismarda bulunan 52 yaşındaki fotoğrafçı Münur Yılar hakkında açılan davada karar çıktı. Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen günlerde görülen davanın karar duruşmasına sanık katılmadı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahil olduğu davaya müşteki ve sanık avukatları da katıldı. Daha önce verdikleri savunmaları tekrar eden sanık avukatı, müvekkilinin beraatını istedi. Duruşmada davanın esası hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın cezalandırılmasını talep etti. Duruşmada söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Remzi Atalay ise sanığın 3 çocuğa yönelik eyleminden cezalandırılmasını ve tutuklanmasını talep etti.

Ceza değil ödül!

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Yılar’ın dükkânına gelen mağdur çocuk A.A’ya cinsel istismarda bulunduğunun sabit olduğunu belirterek, sanığın kasta dayalı kusurunun ağırlığı, güttüğü saik ve amacı dikkate alarak önce 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Cezanın “sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini” indirim sebebi sayan mahkeme, Yılar’ın cezasını 6 yıl 8 aya indirdi. S.K. ve M.E. isimli çocuklara yönelik “Çocuğun basit cinsel istismarı” suçundan sanığa beraat kararı veren mahkeme, buna gerekçe olarak her türlü şüpheden uzak, kesin ve somut ve inandırıcı delil elde edilememesini gösterdi. Mahkeme, sanık hakkında her 3 mağdur çocuğa karşı işlediği iddia edilen “müstehcenlik” suçundan da beraat kararı verdi. Mahkeme, sanığın beraat ettiği suçlar nedeniyle 3 bin 960 lira avukatlık ücretinin hazineden alınarak, sanığa ödenmesine karar verdi.

Kadın hakim, kararı onaylamadı

Mahkemenin kadın hakimi Berna Saçan Türker’in muhalefet şerhi nedeniyle, sanığa verilen beraat kararı oy çokluğuyla alındı. Hakim Berna Türker muhalefet şerhinde, “Suçun yasada tanımlanan alt ve üst sınırı, dosyadaki olayın anlatılış şekli ve diğer deliller birlikte değerlendirildiğinde TCK103-1-a maddesi gereğince cezalandırılmasını düşündüğümden gerekçesi ayrıntılı kararda açıklanacağı üzere sanığın M.E. ve S.K.’ye yönelik eylemleri sebebiyle beraat kararı veren sayın çoğunluğun görüşüne katılmıyorum” dedi.

30 yıla kadar hapis istenmişti

Çocukların olayı ailelerine anlatması üzerine tutuklanan Münur Yılar hakkında “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Çocuğa müstehcen yayınlar izletmek” suçlarından 10.5 yıldan 30 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır 2. Ağır Mahkemesi’nde yapılan yargılamada suçlamaları reddeden sanık Yılar, yargılama sırasında tahliye edildi. Mağdur çocuklardan ikisi, dava devam ettiği sırada şikayetlerini geri çekti.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR