Kadıköy’de çevre festivali

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çevre Haftası kapsamında Kadıköy’de Çevre Festivali düzenlendi. Doğaseverlerin ilgi gösterdiği festival alanına plastik ürünlerin konulması yasaklandı.

Kadıköy Belediyesi, Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında doğayı odağına alan tüm bileşenlerle birlikte Kadıköy Çevre Festivali düzenledi. Yüzlerce Kadıköylünün katıldığı festivalin açılışı, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Ritim Grubu öğrencilerinin, günlük yaşamda kullanılan su bidonları, pet şişe ve plastik kutuları çalgı aleti olarak kullandıkları ritim gösterisiyle başladı. Çocuk Sanat Merkezi Ritim Grubu öğrencileri süpürge, çöp bidonu, naylon poşet ve bidonlardan notalar çıkarırken, Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri de şarkılarıyla onlara eşlik etti. Her yaştan İstanbullunun çevreyle ilgili yaşama dair deneyimlerini geliştirecek bir programın hazırlandığı festivalde etkinlik alanlarına plastik ürünlerin girmesi yasaklandı. Plastik dışında doğal malzemelerden yapılan ürünler açılan stantlarda sergilendi.

‘OMUZ OMUZA GELECEĞİMİZİ KAZANABİLİRİZ’

Festivalin açılışında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu, “İnsan tüm canlılar gibi doğanın bir parçası. Doğanın dengesi çok küçük de olsa bozulduğu zaman zincirleme bir şekilde herkes bundan etkileniyor. Aslında çok fazla bir şey istemiyoruz. Temiz bir hava, temiz bir su istiyoruz, temiz, organik gıdalar istiyoruz. Bu isteklere yanıt verecek bir gündemin oluşması gerekli. Bu gündemi hep birlikte oluşturabiliriz. Önce kendimizden başlayarak kentte çevrebilimle ilgili yaşam için adımlar atabiliriz. Gündelik küçük alışkanlıklarımızı değiştirerek, doğa için omuz omuza olarak geleceği kazanabiliriz” dedi.

UÇURTMADAN TİYATROYA HERŞEY VAR

Ağaçların altında ağaçların hikâyelerinin anlatılacağı festivalde çok sayıda farklı atölye de yapılıyor. Ekşi maya ekmek atölyesi ile ekmek yapımı, doğal yollardan mayonez ve sirke yapımı, Zehirsiz Kozmetik ve Temizlik Ürünleri yapımı, uçurtma yapımı gibi değişik atölyelerin yer aldığı festivalde, çocuklar için de tiyatro gösterileri olacak.

Festival kapsamında gerçekleşen etkinliklerden biri de bisiklet turları. Kadıköy Belediyesi Bisiklet Birimi’nin parka getirdiği bisikletlerle Özgürlük Parkı içinde tur atmak mümkün. Bisiklet Birimi bisiklete binmeyi binmeyenlere de kısa eğitim veriyor. Kadıköy’de en fazla atık yağ toplayan muhtarlıklara ve okullara ödül ve onurluk verilen festivalde ayrıca Yırca Köyü Üretici kadınları, Özen Cam Geri Dönüşüm ve Kazanım, Sürdürülebilir yaşam TV ve Yeryüzü Derneği’ne de onur ödülleri verildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR