Kamplarda sorunlar çözülmüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Özgür Berlin Üniversitesi’ndeki kadın öğrenciler, göçmen ve mülteci feminist kadınlardan oluşan Uluslararası Kadın Kuruluşu’nun hazırladığı proje kapsamında 80 kadınla görüşme yaptı. Görüşmelerde, kamplarda mülteci kadınların yaşadığı sorunların artarak devam ettiği sonucu ortaya çıktı

Almanya’da Özgür Berlin Üniversitesi Sosyal ve Kültür Antropoloji Enstitüsü’nden kadın öğrenciler, mülteci ve göçmen feminist kadınlardan oluşan Uluslararası Kadın Kuruluşu-International Women’s Space (IWS) ile beraber, mülteci kamplarındaki sağlık, sosyal yaşam, güvenlik ile ilgili bilgi sağlamak amacıyla bir proje geliştirdi. Gazete Şûjin’de yer alan habere göre kadınların gözüyle kampları görünür kılmak ve sorunlara dikkat çekmek amacıyla geliştirilen proje için 80 kadınla görüşüldü. Görüşmelerde açığa çıkan sonuçlara göre, Berlin’de yaklaşık 17 bin mülteciden bin 400’ü kamp alanına çevrilen spor salonunda kalıyor. Daha önce kamplardaki sorunlar gündeme getirildiyse de, kadınların yaşadığı problemlere yoğunlaşamadığı belirtilirken, bu problemlerden güvenlik, mahremiyet, bilgi edinme ve buna bağlı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmaya dikkat çekiliyor.

2_mülteciKadınların sağlığı tehlike altında

Mültecilerin çoğunun eski okul, fabrika, spor salonlarından oluşan acil konaklama noktalarında olduğu ve buralarda en fazla iki ay kalabildikleri ifade edilirken, özel ihtiyaçların göz önünde bulundurulmadığı kamplarda, kadınların sağlığının da tehlike altında olduğu kaydediliyor. Kampta kalan mülteci kadınlardan Sahar’ın anlatımları şöyle aktarıldı: “Her gün duş alamadığım için sezaryen yerim enfeksiyon kaptı. Yaramı her gün sıcak su ile yıkamam gerekiyor. Ama burada imkansız.” Başka bir kadın astım hastası olduğunu belirterek, binanın havası kötü olduğu için solunum problemi çektiğini, ayrıca kızlarının da sürekli hasta olduğunu söylüyor. Bir diğer mülteci kadın da, bebek bezi almak için öğleden sonra 15:00’te açılan dağıtım noktasına sabah saat 10:00’dan itibaren giderek beklemeye başladığını dile getiriyor ve şöyle devam ediyor: “Bebek bezi yoksa kıyafetleri kullanıyoruz. Tuvaletlerde yıkıyoruz. Odalarımızda da su ısıtıcıya izin verilmediği için o kıyafetleri de düzgün yıkayamıyoruz.”

Mültecilerin güvenliği yok

Yine mülteci kadınlardan biri ise kampta rahat yaşamak için açık görüşlü ve iletişime açık olmak gerektiği vurgusunda bulunarak “Ben burada tek başınayım. Ama arkadaş diyerek güvenebileceğim birçok kadın tanıyorum” diyor. Kadınların tüm bunların yanında sosyal hizmetlerden yararlanamadıkları, birçok kadının dil kursu, çocuk bakımı ve diğer sosyal hizmetlerden faydalanamadığının da altı çiziliyor.

Güvenlik personelleri tarafından korunan kampın mültecilerin güvenliği için garanti gibi görülse de potansiyel tehdit oluşturduğu belirtilerken, Afganistanlı bir mülteci, yakın zamanda yaşanan bir olayı şöyle anlatıyor: “Bir kadın eve geç geldi ve odaya erkekler tarafından itilerek atıldı. Güvenlik personeli olaya müdahale etti. Ama kadına sorun çıkmaması için kamp yönetimi ile konuşmamasını söylediler.”

BERLİN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR