‘Kampta hakaretlere maruz kalıyoruz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mêrdîn Midyad’taki AFAD kampında kalan Êzidîler, eşit koşullarda insani temel ihtiyaçlarının karşılanmadığı gibi inançlarına da hakaret edildiğini belirterek, ’Kendi dinimizi yerine getirmekten korkuyoruz. Kendi topraklarımıza dönmek istiyoruz’ dediler

Mêrdîn’in (Mardin) Midyat ilçesinde bulunan Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) kampında, Nisêbîn (Nusaybin) ve Amed’den getirilen Êzidîlerin yanı sıra Suriye’den gelen Araplarla birlikte toplamda 12 bin mülteci kalıyor. Êzidîler, kamp yönetimi tarafından Suriyeli Araplarla aynı şartlarda muamele görmediklerini kaydederek, kendilerine ve dini inançlarına hakaret edildiğini söyledi. Êzidîler kampta tüm ihtiyaçlarını ve dini inançlarını çadırlar içerisinde gerçekleştirirken, Suriyeliler için cami yapıldığını ve camide Êzidîler için ‘şeytan’ gibi hakaretlerde bulunulduğunu dile getirdi. Şengalli kadınlar, kampta ayrımcılığa ve nefret söylemine maruz bırakıldıklarını ve tek isteklerinin topraklarına kavuşmak olduğunu belirtti.

1afad‘Güneşe dönüp dua edemiyoruz’

AFAD kampında eşit koşullarda kalmak ve inançlarına saygı duyulmasını isteyen Şengali Zere Hacı Xelef, Nusaybin kampından zorla çıkarılarak AFAD kampına getirildiklerini kaydetti. Êzidî olmalarından kaynaklı kamp yönetimi tarafından her türlü kötü muameleye maruz kaldıklarını söyleyen Zere, aynı kamp içerisinde farklı yaklaşımların olmasının kendilerini rahatsız ettiğini aktardı. Tüm Êzidîler gibi tek istediği kendi topraklarına dönmek olduğunu belirten Zere, “Biz yüzümüzü güneşe dönüp dua ediyoruz, ancak bunu kampta yapamıyoruz. Kendi dinimizi yerine getirmekten korkuyoruz. Orada bize ait inanç yeri yok. Çadırda yapıyoruz ne yapıyorsak” diye konuştu.

‘Bize ücretli, Suriyelilere ücretsiz’

Şengalli kadınlardan Şeme Hıço Şahap ise kampta bulunan diğer Êzidîler gibi ayrımcılığa ve hakarete maruz kaldığını söyledi. Şeme, Êzidîler olarak kampta doktor ve ilaç ihtiyaçlarının para karşılığında yerine getirildiğini söyleyerek, aynı uygulamanın Suriyeliler için ücretsiz yapıldığını aktardı. Kamp içerisinde bulunan camide sesli olarak vaaz veren imamın kendilerini hedef gösterdiğine dikkat çeken Şeme, bu durumdan rahatsız olduklarını yineledi.

Kampta kalan birçok Êzidî ise, konuşmaktan korkuyor. Birçok sorun yaşadıklarını ancak bunu anlatmaktan korktuklarını belirten Êzidî kadınlar, korktukları için dışarıdan birini misafir olarak içeriye alamadıklarını söyledi.

MÊRDÎN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR