‘Karneler sizin, gelecek bizim…’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

OHAL ve KHK’lerin gölgesinde bir eğitim ve öğretim yılı daha sona erdi. Kadıköy’de eyleme çıkan liseler, çocukları katleden devletin karnesini reddettiklerini vurgulayarak, ‘karneler sizin, gelecek bizim’ diye haykırdı

2016-2017 eğitim-öğretim yılının sona ermesiyle birlikte; 17 milyon 532 bin 661 öğrenci ve 1 milyon 21 bin 578 öğretmen yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatili sürecine girdi. OHAL sürecinde çıkarılan KHK’ler ile binlerce öğretmenin görevinden ihraç edilmesinin ardından, öğretmenlerinden uzak kalan birçok öğrenci, karne heyecanını yaşayamadı. Öte yandan öğretmenler için de 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı, mücadele yılı oldu. Kimi öğretmenler, ihraç edildikleri okulların kapısında öğrencileriyle bir araya gelerek etkinlikler yaparken, kimileri de sokakta direnişte oldu. Karnelerin dağıtıldığı saatlerde Liseli Öğrenci Birliği (LÖB), Devrimci Liseliler Birliği (DLB) Lise Anarşist Faaliyet (LAF) ve Özgür Lise Kadıköy’de eylem yaptı. Öğrenciler, ellerinde “karneler sizin, gelecek bizim” pankartları taşıdı. Liseliler, çocukları katleden devletin karnelerini reddettiklerini vurgulayarak, devletin katlettiği çocukların isimlerini haykırdı. Polisin yürüyüşü engelleme girişimine rağmen yürüyüşe devam öğrenciler, tüm liselileri, sisteme karşı sokağa, eyleme, direnişe çağırdı.

Eğitime sivil darbe

Öte yandan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu da yaptıkları açıklamada, 39 bin 640 öğretmenin işinden olduğunu belirterek, AKP hükümetinin eğitim-öğretime “sivil darbe” yaptığını söyledi. Muşlu, “İhraç ve açığa almalarla 1,5 milyonu aşkın öğrenci, öğretmensiz bırakıldı. Hiçbir yargılama yapılmadan kendini savunma hakkı bile elinden alınan öğretmenin işinden ve ekmeğinden olması kabul edilemez” dedi. Sendikalarının da yaşanan “sivil darbe”den ciddi bir şekilde etkilendiğini söyleyen Muşlu, sendikalarının yargısız infaz ile mağdur edildiğini ifade etti.

Eğitime OHAL damga vurdu

Eğitim yılının sona ermesine ilişkin basın toplantısı düzenleyen Eğitim Sen Bursa Şubesi Başkanı Atakan Erdağı da, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılına OHAL ve KHK’lerin damga vurduğunu belirtti. İhraçlar ve sürgünlerle birçok eğitimcinin ve öğrencinin mağdur edildiğine dikkat çeken Erdağı, “Darbe ile mücadele adı altında başlatılan ihraç operasyonları, kısa süre içinde yön değiştirerek geçmişten bugüne hükümetin uygulamalarına karşı çıkan, laik, bilimsel ve anadilinde eğitimi savunan ve örgütlü mücadele içinde yer alan eğitim ve bilim emekçilerine yönelmiştir” dedi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR