Kayyum kreşi kapattı Kur’an kursu açtı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Payîzava Belediyesine kayyum olarak atanan Osman Doğramacı’nın talimatıyla kapatılan çocuk kreşinin Müftülüğe verildiği ortaya çıktı. Kreş yerine Kur’an kursu açan müftülük kreşte Kürtçeden eser bırakmayarak, duvarları Arap alfabesiyle donattı

Devletin genelde anadil özelde ise Kürtçe düşmanlığı soluksuz devam ediyor. Birçok DBP’li belediyeye AKP tarafından atanan kayyumlar Kürtçe kreşleri kapatarak ya Kur’an kursuna çeviriyor ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına göre eğitim veriyor. Wan’ın DBP’li Payîzava (Gürpınar) Belediyesine kayyum olarak atanan Kaymakam Osman Doğramacı da, atandığı ilk haftada Cumhuriyet Mahallesinde bulunan ve Kürtçe eğitim veren “Xeyri Şinik Kreşi”ni kapattırarak 3 katlı binayı İlçe Müftülüğüne tahsis etti. Bir hafta önce Müftülüğe tahsis edilen bina ardından ise Kur’an kursuna çevrildi. Kürtçe eğitim veren kreş girişinde bulunan Kürtçe tabela ve içinde çocukların anadil gelişimi için Kürtçe yazılan her şeyin bir bir kaldırıldığı görüldü. Adeta Kürtçeden eser kalmayan kreşte, çocukların fiziki gelişimi için belediye tarafından tahsis edilen malzemelerin büyük bir çoğunluğunun ise kaldırıldığı görüldü.

2_kayyum_kreş_2Dil düşmanlığı her şeyi yaptırıyor

Kreşin hemen girişinde daha önce hayvan, meyve, sebze ve farklı çizgi film karakterlerine ait resimlerin bulunduğu duvarlara tesettürlü çocukların figürleri çizildi. Yaşları 4 ile 6 arası değişen 14 çocuğa bir haftadır Müftülük tarafından görevlendirilen 2 kadın tarafından Arapça ve Kur’an dersleri verilirken Kur’an dersliklerinin bulunduğu odaların duvarlarında ise daha önceden bulunan çiçek figürlerinin üzerine Arap alfabesi yazıldı. Hafta içi her gün saat 09.00 sıralarında başlayan Kur’an ve Arapça dersleri saat 13.00’a kadar devam ediyor. Öte yandan kursa gelen öğrencilere belediye tarafından özel bir servis aracı verildi.

Cinsiyete göre ayrıldı

Kursa talebin az olduğunu belirten yurttaşlar, dersliklerin çocukların cinsiyetine göre ayrıldığını belirtti. Bir derslikte kız çocukları, diğer derslikte ise erkek çocukları ders alıyor.

WAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR