Kaz Dağları’nda ‘termik santral’ ısrarı

0
196

Türkiye’nin en önemli ekosistemlerinden birine sahip Kaz Dağları’nda yapılması planan ve köylülerin itirazları üzerine 3 kez ertelenen Yenice Çırpılar Termik Santral projesi dördüncü kez gündemde. Projenin Kaz Dağları’na önemli çevresel zararlar vereceği biliniyor

Türkiye coğrafyasının en önemli ekosistemlerinden birine sahip olan Kaz Dağları, eski adıyla İda Dağı’nın yanı başındaki Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Çırpılar köyünde, ‘Taşyapı’ şirketinin kurmak istediği santralın toplam kurulu gücü 200 megavat. Yılda 2.6 milyon kömür tüketecek ve 90 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda, 465 bin ton külün depolanması için kullanılacak. Bölgedeki 75 köy muhtarının 65’inin itiraz dilekçesiyle, daha önce 2 buçuk yıllık süreçte üç kez İl Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı ertelendi. Projenin Türkiye’nin en önemli ve en değerli orman varlıklarından olan Kaz Dağları’na önemli çevresel zararlar vereceği biliniyor. Bölgede yaklaşık 25 bin kişi yaşıyor ve 60 bin dönüm arazide tarım ve hayvancılık yapılıyor. Üç kez rafa kalkan Yenice Çırpılar Termik Santral projesi dördüncü kez gündemde.

Taşyapı kim?

İstanbul Belediyesi’nin baş müteahhiti olan Taşyapı firmasının gücü AKP ile yakınlığından geliyor. Yakın geçmişte çokça tartışılan ve park olması gereken Kadıköy’deki Meteoroloji arsası, Kadıköy Belediyesi’nin de sessizliği ile Taşyapı’ya bağlandı. Taşyapı bu arazi üstüne 4 adet gökdelen dikti. Şirketin inşaat sürecinde 9 bin metrekarelik ruhsat dışı fazladan inşaat yaptığı açığa çıktı. Bunun üzerine yeni Kadıköy Belediyesi, bu sürece idari mahkemede dava açtı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. Dava Dairesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen inşaat izni için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Taşyapı, yasadışı inşaat taşmasına karşı “uygulanan yasal işlemlerin faaliyetini geciktirerek şirketi zarara uğrattığı” gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne tazminat davası açtı. İstanbul Anadolu 6. Asliye Mahkemesi bu davada Kadıköy Belediyesi aleyhine karar vererek 101 milyon lira tazminata hükmetti. Temyiz mahkemesinde olan dava henüz sonuçlanmadı. Bu dava ve alınan mahkeme kararı ‘AKP’ye yakınlığı ile bilinen bir şirketin yağmasına dokunamazsınız’ mesajı içeriyordu. Çırpılar’da yasal süreç farklı işlemeyecek ev OHAL’i Erdoğan’ın dediği gibi işverenlerin çıkarı için kullanıp santral inşasına başlamak isteyecekler. Elbette Çanakkale ve Yenice halkı buna izin verirse bu mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here