Kazdağları’na hançer vuruluyor

Biga ve Çan’da faaliyet gösteren termik santrallerin ardından Yenice ilçesinde de yapılmak istenen Çırpılar Termik Santrali, çevrecileri endişelendiriyor. Köylüler, muhtarlar, çevreciler, herkes santrale karşı ama devletin inadı sürüyor

Doğal güzellikleri ile birçok efsaneye konu olan Kazdağları ve yöresi, son yıllarda bölgede yapılmak istenen enerji ve maden projeleri ile gündeme geliyor. Tepki çeken projelerden birisi ise Taşzemin İnşaat Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, Yenice ilçesine bağlı Çırpılar Köyü’nde, kurulması için 2014 yılında çalışmalara başlanan, toplam kurulu gücü 200MW/203MW/495MW olan termik santral.

12kazdag2İda Dayanışma Derneği Sözcüsü İlhan Pirinçciler, “Yenice’de 72 köy muhtarının 65’i bu projeyi istemiyor. Biz Çanakkaleliler olarak da istemiyoruz. Çanakkale’de güneş var. En önemlisi de rüzgar var. Yenice’de çok değerli tarımsal ürünlerimiz var. Yenice tarımını bitirecek böyle kömürlü termik santral projesi Kazdağı ve çevresinde yaşamı bitirecektir” dedi.

Dayanışma çağrısı

İda Dayanışma Derneği olarak, ulusal ve yerel birçok dernekle birlikte Kazdağları için büyük bir dayanışmaya imza attıklarını da belirten Pirinçciler, “Sosyal medyada 3 gün süren kampanyaya 55 bin change.org ve 750 bin tweet ile destek aldık. Amacımız Türkiye’nin önemli oksijen depolarından biri olan, sadece Çanakkale’nin değeri değil, bütün Türkiye’nin değeri olan Kazdağımızı külden ve zararlı gazlardan korumak” diye konuşurken, Bayramiç ilçesine bağlı Çırpılar Köyü’nde yaşayan emekli ormancı Mehmet Özenç, Kazdağları’nın zirvesinden durum değerlendirmesi yaptı. Kazdağları’nın, dünyada en çok oksijenin bulunduğu yerlerden birisi olduğunu belirten Özenç, “Buraya Türkiye’nin değişik illerinden nefes darlığı, KOAH rahatsızlığı olan insanlar rahat bir nefes almak için geliyorlar. Kazdağları’nda en çok endemik bitki ve koru ormanı olan yer de bu bölge. Ancak buradaki manzaraya yakışmayan bir de Çan Termik Santrali var. Kazdağları’na yakışmayan bir görüntü. Kazdağları’na kuş uçuşu yaklaşık 30 kilometre. Kazdağları’na vurulmuş bir hançer gibi. Bunun yerinin burası olmadığını düşünüyorum” dedi.

ÇANAKKALE

EN SON EKLENENLER