Keşişin Bahçesi’nden Geriye toz toprak kaldı…

0
210

Yeşil alanların her geçen gün yok edildiği Türkiye ve Kürdistan’da, proje adı altında tarihsel miraslar yok ediliyor. Bazîd’de bulunan ve ‘Aslı ile Kerem’ aşkına tanık olduğu rivayet edilen Keşişin Bahçesi’nin de yeşil günlerinden geriye ağaçsız bir toprak kaldı

Kürdistan’da devlet eliyle bir yandan operasyon adı altında ormanlar yok edilirken, bir yandan da tarihi ve kültürel alanlar ranta açılarak miras yok ediliyor. Olanlardan biri ise, Agirî’nin (Ağrı) Bazîd (Doğubeyazıt) ilçesinde bulunan Keşişin Bahçesi. Eski Bazîd’in hemen altında, yeni Bazîd’e ise yukarıdan bakan bir vaha görünümünde, yemyeşil bir alana sahip olan bahçe için 16. yüzyılda ortaya çıktığı sanılan ve dilden dile anlatılan “Kerem ile Aslı” hikâyesinin geçtiği yer olduğu söylenir.

Geriye kalan ağaçsız bir manzara

Serhat’ta doğasıyla bilinen Bazîd ilçesinde son zamanlarda birçok dağ alanı yok edilme tehlikesi yaşarken, Keşişin Bahçesi’nin yeşil görüntüsünden geri kalan ise ağaçsız, çorak bir arazi. Bahçe, 1987’de Bakanlar Kurulu Kararı ile Doğal Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı ilan edilmesine rağmen tapu sahibi tarafından hazırlanan ve Tarım Bakanlığı tarafından desteklenen ceviz ekme projesi kapsamında Keşişin Bahçesi, tamamen ortadan kaldırıldı.

Bu kötülük hepimize

Konuyla ilgili konuşan Doğa Aktivisti Adem Karahan, duyarlılık çağrısında bulunarak, “Hepimize, ilçemize büyük bir kötülük yapıldı. Konuyu muhataplarına sorduğumuzda ‘Merak etmeyin, yeni ağaçlar ekeceğiz’ deniliyor. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Yaşam alanları yok ediliyor

Ekogenç Aktivisti Cevahir Yiğit Böke de, “Keşişin Bahçesi, tarihi bir öneme sahip; aynı zamanda ağaçlık bir alan olan bu bahçe; mülk sahibi Mustafa Ünal tarafından katledilmiştir. Tüm bunların yanında bakanlığın buna göz yumması, hükümetin doğaya ve doğal varlıklara olan bakış açısını göstermektedir. Her geçen gün halkın yaşam alanları birkaç sermaye sahibine peşkeş çekilerek tarumar edilmektedir. Özellikle hem doğa alanlarının hem de tarihsel değeri olan yerlerin tarumar edilmek istenmesini tesadüfi bulmuyorum. Bu tamamıyla bizlerin geçmiş bağlarını kopararak, kültürel dokumuzu yok etme çabasıdır” diye konuştu.
Arsanın sahibi Mustafa Ünal ise, sosyal medya hesabından oraya yeni ağaçların dikileceğini duyurmakla yetindi.

Oktay Candemir/Wan-Anf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here