Kirazlıtepe’de kentsel dönüşüm: Halk endişeli

1
384

İstanbul Üsküdar’da bulunan Kirazlıtepe Mahallesi’nde önceki gün kentsel dönüşüm kapsamında 3 evin yıkımına başlandı. Evlerinin ellerinden alınacağı endişesi taşıyan mahalle halkı ise, “Evlerimizi vermeyeceğiz bizi ancak KHK’lerle evimizden çıkartırlar” diyor. Gazete Duvarı’n haberine göre, kentsel dönüşümün başladığı Çamlıca Camiisi’nin eteklerindeki Kirazlıtepe’deki birçok mahalleli, yıllar önce memleketlerinden buraya göç etmiş insanlar. Sêrt’ten (Siirt) yıllar önce göç ederek Kirazlıtepe’ye yerleşen Mehmet Örs, bu hukuksuzluğu kabul etmeyeceklerini belirtirken, başka bir Kirazlıtepeli ise, “Ya yeni bir yasa hazırlayacaklar ya da yeni KHK’yle çıkartıp bizi evlerimizden gönderecekler” diyerek, OHAL’in sınır tanımazlığına işaret etti ve “Bizler kentsel dönüşüm istiyoruz ama rantsal dönüşüm istemiyoruz” dedi

‘Sesimize kulak verin’

Kentsel dönüşüme neden olarak deprem riskini gerekçe gösterdiklerini belirten Yakup Örs ise ,daha deprem toplanma alanlarının bile belli olmadığını vurgulayarak, kentsel dönüşüm konusunda Üsküdar Belediyesi’nin ayrı TOKİ’nin ayrı arayarak kendileriyle konuştuğunu belirtti. Arsasının üzerinde mülkü olmayanlara metrekare başı 2 bin 500 TL verilip buradan gönderilmek istendiğini ve şu an mahallede 3 tane evin yıkımına başlandığını söyleyen Örs, “Şu an özellikle Kirazlıtepe’de başlayacak kentsel dönüşüm Üsküdar’ın diğer mahalleleri için emsal niteliği taşıyacağından dolayı diğer mahalleler de sesimize kulak vermeli” dedi.

‘Yapılan büyük mağduriyettir’

Daha önce konuya ilişkin mahalleliyle görüşen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, belediyenin devlet gücüyle bunları yapmasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Yapılan büyük bir mağduriyettir. Bu açıdan belediyenin vatandaşa uygar ve medeni ihtiyaçlarını temin etmesi lazım. Belediye, maalesef vatandaşın elinde tapuları olmadığı için proje ve imar planlamasını yapmadığı için böyle bir uygulama yapıyor” dedi.

İSTANBUL

0

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here