Kırklareli’deki Kıyıköy santral tehdidi altında

Post date:

Author:

Category:

Kırklareli’de uluslarası sözleşmelerle koruma altına alınan Kıyıköy’e Zorlu Enerji tarafından Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı kurulmak isteniyor. 

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak’ın haberine göre; çoğunluğu tarım arazileri olan alana santral projesi 30 Mart Perşembe günü Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nda görüşüldü. Santral, Papuçdere 1. derece doğal sit alanına 50 metre mesafede ancak santralın “su alma yapısı” ve “derin deniz deşarj hattı” 1. derece doğal sit alanı içerisinde kalıyor. Bölge sakinleri, balıkçılık ve hayvancılığa darbe vuracağı için projeye tepki gösteriyor.

CANLILARI YÜKSEK SESLE KAÇIRACAKLARMIŞ

Elektrik üretecek santralın tanıtım dosyasına göre, orman ekosistemi içerisindeki proje alanı ve çevresinde, doğal “kumullar” yer alıyor. Santralın faaliyet alanı içerisinde 341 bitki türü var. Bunların 12’si “endemik ve endemik olmayan veya nesli tehlike altında olan bitki türleri” olarak geçiyor. Proje çalışmalarının “habitat bölünmesi, deniz canlıları ve bitki örtüsü üzerinde oluşacak baskı ve deniz tabanında rahatsızlık” gibi etkilere yol açacağı öngörülüyor. Proje dosyasındaki “çalışmalar sırasında, kaçırma-kovalama veya yüksek ses çıkararak rahatsız etme yöntemiyle canlıların yani fauna türlerinin alandan uzaklaşması sağlanacak” ifadesi dikkat çekici.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR