Kolîkliler HES’i durdurdu!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sırrı Süreyya Önder, ‘Kahta Çayı son derece önemli bir su kaynağı. Burada yaşayan halk kendisi için bir itirazda bulunuyor, normalde bunun karşısına gelmesi gereken DSİ müdürü, kaymakam, vali, bakan ve yöre milletvekilleridir. Sen buraya jandarmayı neden gönderiyorsun? Köylü burada eşkıyalık yapmıyor’ diye sordu

Semsûr’un (Adıyaman) Kolîk (Kâhta) ilçesinde Nemrut Dağı’nı da içine alan Milli Park Havzası’ndaki Kahta Çayı üzerine yapılmak istenen Hidroelektrik Santral’e (HES) karşı çıkan köylüler, HES için yapılan kazıları durdurmak için Kahta Çayı önünde bir araya geldi. İş makinalarının çalışmasını önlemek için alana gelen ve “HES’e hayır”, “HES yapma boşuna, yıkarız başına”, “Çevre katliamcısı HES’i istemiyoruz” pankartlarını taşıyan köylülerin bekleyişleri ise, devam ediyor. Projenin durdurulması için mahkemeye başvurduklarını belirten Esendere köyü muhtarı Ramazan Erşahin şunları belirtti: “İstimlak ettikleri yerlerde çalışma yaptıklarını belirtiyorlar. Biz de arazilerimizin üzerinde izinsiz çalışmalar yapıldığını belirttik. Adıyaman’dan tapu kadastro ekibi geldi. Yerlerini tespit etti. Şuan çalışmaları durmuş vaziyette. Biz hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Burada dedelerimizden kalan arazilerimiz ve köylerimiz var, buraların bir kişiye satılmasını kabul etmiyoruz. Sonuna kadar hakkımızı aramaya devam edeceğiz.”

Sırrı Süreyya Önder de oradaydı

HES’e karşı çıkan köylülere destek HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den geldi. Köylülerle birlikte Kahta Çayı kenarına giden Önder, bölge köylülerinin dinlenip onların talebine uyulması gerektiğini söyledi. Bölge halkının binlerce yıldır bölgede yaşadığını söyleyen Önder, Kahta Çayı bölgesinin dünyanın en eski, en kadim yerleşim yerlerinden biri olduğunu hatırlattı. Önder, “Kahta Çayı son derece önemli bir su kaynağı. Burada yaşayan halk kendisi için bir itirazda bulunuyor, normalde bunun karşısına gelmesi gereken DSİ müdürü, kaymakam, vali, bakan ve yöre milletvekilleridir. Sen buraya jandarmayı neden gönderiyorsun? Köylü burada eşkıyalık yapmıyor ki, toprağına geleceğine sahip çıkıyor” diye konuştu. Önder, “Etkilenecek bütün köylerin önce muhtarlarını, sonra köylüleri çağırır, karar sürecine katarsın. İkna edebilirsen, gerekli ise, faydalı ise, bütün köylülerin yani birinci dereceden mağdur olacak herkesin onayını alırsın sonra yaparsın. Nereye HES yapılmışsa su kurumuş, bu işte bir yanlışlık yok mu?” diye sordu.

MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR