Kültür Park kararı 2017’ye kaldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, yerinde inceleme yaptığı Kültür Park Projesi’yle ilgili sonuç kararını ikinci toplantıda da vermezken, Kültür Park Platformu, ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’ olmayan bir mimari projenin hükümsüz olduğunu söyledi.

78 yıllık bir geçmişe ve 420 bin metrekarelik alanda 200 bin metrekare yeşil alana sahip olan Kültür Park Fuar Alanı, “revize” adı altında rant çevrelerine teslim edilmesine tepkiler sürerken, Koruma Bölge Kurulu, Kültür Park’ta yerinde incelemesini 22 Aralık’ta yaptı. Projeyle ilgili görselleri inceleyen ve belediye yetkililerinden bilgi alan kurul üyeleri daha sonra Kültür Parkı da yerinde incelerken, iki üyesi değişen Kurul, bu kez de sonuç kararı almadı.

Kültür parkın kentin tümünü ilgilendiren ve İzmir kentinin simgelerinden biri olma özelliklerinin göz önünde bulundurulacağını belirten Kurul, konunun koruma mevzuatı, planlama, sosyo kültürel, ekonomik, peysaj başta olmak üzere pek çok boyutta değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi. Bu nedenle daha sonraki bir gündemde değerlendirmesine karar verilen Kültür Park projesiyle ilgili sonuç kararı 2017’ye ertelendi.

Proje hükümsüzdür

Kararın henüz kendilerine ulaşmadığını söyleyen Kültür Park Platformu Sözcüsü Özlem Şenyol, “Karar resmî olarak meslek odalarına ulaşmadı henüz. Kararın içeriği yazıda belirtilecektir. Bu kapsamda detaylı bir değerlendirme yapamıyoruz. Ne gerekçe ile ertelendiği önemli. Ancak kararın 2017’ye kalmış olması belli” dedi. Konuya ilişkin platform olarak çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Şenyol, “Koruma Amaçlı İmar Planı olmayan bir mimari proje mevzuat açısından hükümsüzdür. Bu konuda kurum yeterli bilgi belge toplamak istiyor olabilir. Karar elimize geçtiğinde platform olarak daha detaylı bir açıklamada bulunacağız” diye konuştu. Platform üyesi Uğur Göçmüş ise “Sermayenin kent ve doğa üzerindeki talanı artık ayyuka çıkmış durumda. Herkesi Kültür park için, kentine ve yaşamına sahip çıkmak için mücadele etmeye çağırıyoruz” diye belirtti.

İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR