Kültürpark’tan elinizi çekin!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İzmir’in CHP’li belediyesi, çoktandır eleştirilerin odağında. İzmirliler, Kültürpark’ın dönüştürülmesini ve Basmane Çukuru’nda gökdelen projesine göz yuman İzmir Büyükşehir Belediyesini protesto etti: Suç işlemeyi bırakın, Kültürpark’tan elinizi çekin!

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Kültürpark’ı tahrip edecek proje hazırlamasına ve Kültürpark’ın yanında bulunan Basmane Çukuru’na AKP’li Mesut Sancak’ın imar usulsüzlüğüyle gökdelen projesi hazırlamasına karşı mücadele devam ediyor. Önceki gün İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen İzmirliler, Kültürpark için hazırlanan yenileme projesine karşı toplanan 5 bin imzayı teslim etti. Eyleme Kültürpark’ın bisikletli misafirleri, koşucuları, Basmane esnafları, Karabağlar-Uzundere’de rantsal dönüşüme karşı direnen dernek temsilcileri de katıldı. Kültürpark Platformu’nun çağrısıyla düzenlenen açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesinin halkın Kültürpark’a dokunma talebini yok saydığı vurgulandı.

Hukuksuzluğa ortak mısın?

Meslek odalarının, bilim insanlarının itirazlarına rağmen Kültürpark projesinde ısrar eden ve Sancak gökdelenlerinin girişini hizmet binası olarak kullanmayı düşünen İzmir Büyükşehir Belediyesini uyaran İzmirliler, “Ne Kültürpark projesinin meşru bir proje olabilmesi için değişen gereksinimlere göre yeni bir koruma amaçlı imar planı yapılması gerektiğinden, ne parka yapılması planlanan Kongre Merkezi’nin imar planına aykırı olduğundan, ne bu yapının 2 bin 500 kişilik 35 bin metrekare devasa bir yapı olduğundan, ne Basmane Gökdelenleri’nin 104 bin metrekare inşaat iznine sahip olduğu halde yasa tanımaz bir şekilde, iznin iki katını aşarak 230 bin metrekarelik projeyle ÇED onayına sunulduğundan, ne özel sermayeye, Sancak Holding’e ait bu binaya İzmir Büyükşehir Belediyesinin hizmet birimlerini taşıyacağından yurttaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun haberi vardı” ifadelerini kullandı.

İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR