‘Kutlu Doğum’a referandum ayarı

Post date:

Author:

Category:

Önceki yıllarda 14-20 Nisan arasında gerçekleştirilen ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinliklerine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ‘referandum’ ayarı yapıldı. ‘Kutlu Doğum Haftası’ bu yıl 17 Nisan’da başlayacak

Hz. Muhammed’in doğum günü sebebiyle 1989’dan bu yana gerçekleştirilen “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri, bu yıl Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlık arzusu için yapılacak olan referandum engeline takıldı. 2008 yılından beri 14-20 Nisan arasında gerçekleştirilen “Kutlu Doğum Haftası”nın bu yıl 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum nedeniyle 17 Nisan’da yapılması için genelge yayımlandı.

23 Nisan’da etkinlik yapılmayacak

17 Nisan’da Diyanet İşleri Bakşkanlığı’nın yapacağı resmi Kutlu Doğum Haftası’nın bu yılki teması ise ‘İslam’ın kimi çevrelerce terör referansı olarak gösterilmesinin İslam toplumlarında güven duygusunun sorgulanmasına yol açtığı’ gerekçesiyle ‘Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’ olarak belirlendi. Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın genelgesinde 23 Nisan’da hiçbir etkinliğin yapılmaması talimatı da yer aldı.

İlk defa 20 Nisan sonrasına sarktı

‘Kutlu Doğum Haftası’nın 2008’den itibaren 14-20 Nisan tarihlerinde kutlanması kararı alınmıştı. Bu karar, 2010’da ‘Kutlu Doğum Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftasını Kutlama Yönetmeliği’ne yansıtıldı. Etkinlikler her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında düzenlendi. Bir tek geçen yıl 9 Nisan-20 Nisan’a denk getirildi. Bunun da Başbakanlık talimatı ile yapıldığı ifade edildi. Ancak hiçbir zaman ‘bu tarihlerin dışında program düzenlenmemesi’ ilkesi gereği 20 Nisan tarihinden sonrasına sarkmadı.

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR