Kütüphane’ için pedal çeviriyor

Post date:

Author:

Category:

Ekolojik yaşama katkı sağlamak için İstanbul’daki 4 okula “Ekolojik Kütüphane” kuran Bisikletli Sahaf, Bayrampaşa’da bulunan bir okula daha kütüphane kurmak için pedal çevirmeye başladı.

İstanbul’daki okullarda çocuklarla buluşup “Tohum Ekim Atölyesi”, “Bisikletli Yaşam Atölyesi”, “Hayalimdeki Yolculuk Atölyesi” gibi etkinlikler düzenleyen ve ekolojik bir girişim olan Bisikletli Sahaf, 2015’te sosyal sorumluluk projesi olarak başladığı “Ekolojik Kütüphane” çalışmalarını sürdürüyor. Kitaba ve kütüphaneye ihtiyacı olan okullar için bisikletlerle kitap toplamaya başlayan grup, bağışlanan kitapları “Bisikletli Sahaf Atölyesi” adı altında okullara teslim ediyor. Grup böylelikle ekolojik yaşama, bisikletle ulaşımın yaygınlaşmasına ve çocuklarda ekolojik yaşam bilincinin gelişmesine de katkı sağlamaya çalışıyor.
İstanbul’da bulunan 4 okulda “Ekolojik Kütüphane” kurduktan sonra çalışmalarına bir süre ara veren grup, Bayrampaşa’da bulunan Ülkü İlköğretim Okulu’nda kütüphane oluşturmak için tekrar pedallara sarıldı.
‘BİSİKLETLERLE KİTAP TAŞIYORUZ’
İnsanların kendilerine alternatif bir şeyler bulması gerektiğini söyleyen atölyenin kurucularından Filiz Gülez, Bisikletli Sahaf Atölyesini şöyle anlattı: “İnsanlara daha çok sosyal medya üzerinden duyuru yapıyoruz. Kitap bağışlamak isteyenlerin adreslerine bisikletle gidiyoruz. Kitapları topladıktan sonra ise okullarla iletişime geçiyoruz. Kitaba ihtiyacı olan okullara, bisikletle kitapları taşıyoruz. Öğrenciler bisikletle kitap getirdiğimizi görünce çok mutlu oluyorlar. Onlara, kütüphanemizi kurduktan sonra bir sunum yapıyoruz. Yolculuklarımızı, kitapları, doğayı anlatıyoruz. Karşılıklı bir etkileşim oluyor. Çocukların enerjisini görmek çok güzel.”
‘ÇEVREYE ZARAR VERMİYORUZ’
Gülez, kitapları bisikletle taşımalarının sebebini de, “Çevreye zarar vermiyoruz, gürültü yapmıyoruz, fosil yakıt harcamıyoruz. Bisikleti hayatıma soktuğumda çok değiştim. Bisikletle birlikte vücudunu kullanıyorsun, endişeli insanlarla bir yere ulaşmıyorsun. Daha hızlısın, beklemiyorsun, gerilmiyorsun. Arabalardan da daha az tehlikeli” şeklinde anlattı.
‘AMACIMIZ PARANIN HER ŞEY OLMADIĞINI GÖSTERMEK’
Her şeyin para olmadığını göstermek istediklerini de belirten Gülez, “Para olmadan yola çıkılmaz” klişesinin doğru olmadığını ifade ederek, “Sistemin kölesi olmak bir sınır değil. Normal hayatta kendimizi hiç zorlamıyoruz. Rahat bir yaşam sürüyoruz. Aç değiliz gerçekten. Her zaman yiyecek yemeğimiz var. Kendimizi tanıyamıyoruz bu yüzden. Sınırlarımızı zorlamıyoruz. Bizden beklenen bir hayat var. Hata yapmamıza izin verilmiyor. Biz bu sınırları aşmak için yolculuklar yaptık. Bizim ruhumuzdan da bu projeler çıktı” diye devam etti.
‘İHTİYACIMIZ İÇİMİZDEKİ ‘GÜZEL’İ HATIRLAMAK’
İnsanların, güzel bir şey gördüğünde yardım etmek istediklerini dile getiren Gülez, “Hepimiz aynıyız. Hepimizin ihtiyacı içimizdeki güzel olanı hatırlamak. Birbirimizde yansımamızı görüyoruz” dedi.
‘ORGANİK TOHUM ATÖLYELERİ YAPTIK’
“Ekolojik Kütüphane” projesi öncesi Avrupa ve Türkiye’yi dolaştıklarını hatırlatan Gülez, “Çöplerden beslendik. Dernekleri ziyaret ettik. Çöplerden ve bit pazarlarından kitaplar alıp satarak yolculuklarımızı destekledik. Bisikletle de para kazanabileceğini görmek ve göstermek istedik. Daha sonra İstanbul’dan Adana’ya kadar 6 ay boyunca bisiklet sürdük. Organik tohum dağıtmaktı amacımız. Gittiğimiz köylerde çocuklarla tohum atölyeleri yaptık. Organik tohum dağıtığımız köylerden masallar dinledik. Dinlediğimiz bu masallar da organik tohumlar gibi ölmek üzere olan şeylerdi. Biz bu ikisini birleştirdik” diye konuştu.
GÖRME ENGELLİLER DESTEK VERİYOR
“Ekolojik Kütüphane” kurulmasına katkı sunan görme engellilerin oluşturduğu Eşpedal Derneği’nin Kurucu Başkanı Mustafa İşçier de, “Tandem bisikletlerle okullara gidiyoruz. Öğrenciler bir görme engellinin bisikletle kitap taşımasını ilginç buluyor. Doğayı kirletmeden, alın terimizle ve kas gücümüzü kullanarak  bunu yapmamız bizim için önem taşıyor. Yaptığımız şeyi kutsal buluyoruz” şeklinde konuştu.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR