Kuzey Ormanları’na nefes ver

Post date:

Author:

Category:

Kuzey Ormanları Savunması, Belgrat Ormanı’nda ‘bahara hoşgeldin’ yürüyüşü yaptı. Doğa aktivistleri, İstanbul’a nefes veren Kuzey Ormanları için herkesi talana karşı eyleme çağırdı

İstanbul’a nefes veren Kuzey Ormanları, “havaalanı”, “çılgın” proje ve beton yapıların tehdidi altında. Kuzey Ormanları Savunması, Belgrat Ormanı’nda ‘bahara hoşgeldin’ yürüyüşüyle İstanbulluları nefes alanlarına sahip çıkmaya çağırdı.

Nefesinize sahip çıkın

Kuzey Ormanları Savunması üyesi Başar Toros, “Biliyorsunuz İstanbul’a yakın Fatih Ormanı tehdit altında. Kuzey Ormanları İstanbul için nefes ve su demek. Şu an Kuzey Marmara Otoyolu adı altında kesim her yerde devam etmeye başladı. Yaklaşık 5 milyon ağacımızı kaybettik, havalimanı ve köprü projelerinde. Yaklaşık 2 milyon ağacı da keseceklerini söylüyorlar. Bunun sürdürülebilirliği yok, mantıklı bir açıklaması yok. Kuzey ormanlarının korunmasını istiyoruz. Su kaynaklarımızın korunmasını istiyoruz. Bütün İstanbulluların yapması gerektiğini söylüyoruz buradan. Bizim yanımızda olsunlar, Kuzey Ormanları’nın elini bırakmasınlar. Nasıl ki Kuzey Ormanları onlara nefes oldu; onlar da bugün Kuzey Ormanları’nın ihtiyacı olduğu bir gün nefes olsunlar ormanlara; aslında kendi çocuklarına kendi geleceklerine” diye konuştu.

‘Betona boğulduk’

Yürüyüşe katılmak için gelen Elif Köklü ise, “Bugün burada Kuzey Ormanları tehdit altında olduğu için geldik. İstanbul büyüyor ve kuzeye doğru inşaat projeleri ile İstanbul genişletilmeye çalışılıyor. Betona boğulduk ve nefes alamıyoruz. Nefesimizi ve Kuzey Ormanları’nı savunmak için bir aradayız. Hep birlikte bir orman yürüyüşü gerçekleştireceğiz” dedi. Grup yürüyüş yapmak için otobüslerle Belgrat Ormanı’na gitti.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR