Maden atıkları derede canlı bırakmadı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şirvan’da Ciner Grubu’na bağlı bakır madeni ocağı yalnızca iş cinayetleri ve işten atmalarla değil çevreye verdiği zararlarla da şöhret yapıyor. Madenin kimyasal atıkları, döküldüğü köy deresinde canlı bırakmadı

16 işçinin yaşamını yitirdiği ve sonrasında yüzlerce işçinin işten atıldığı Ciner Grubu’na bağlı Şirvan maden ocağı, şimdi de doğaya verdiği zararla gündeme geldi. Maden Köyü’ndeki Ciner Grubu’na bağlı maden ocağında bulunan işletmenin kimyasal atıkları, köyden geçen ve Kürtçe adı “Qelyê Nêrib” olan deredeki canlıların ölümüne neden oldu.

12sirvan2Derede canlı kalmadı

Maden işletmesindeki kimyasal atıklar, borulardan dere yatağına dökülüyor. İşletmeden dere yatağına hem kimyasal atık sular hem de varil gibi atıkların atıldığı köy sakinleri tarafından iddia edildi. Köylüler, deredeki kimyasal atıklardan dolayı dere içinde canlı hayvan kalmadığını belirtti.

Arıtma tesisi yok

Berraklığını yitiren dere suyunda paslanmış varillerin olduğu görüldü. Bu nedenle köylülerin hayvanlarına su içirmediği dere yatağının etrafındaki ceviz ve söğüt ağaçları da kurumuş durumda.

Firmanın başta canlılar olmak üzere doğaya ve çevreye zarar gelmemesi için tedbir alması gerektiğini belirten köylüler, işletme ile köyün iç içe olmasından şikayetçi. Köylüler firmanın alması gereken tedbirler arasında arıtma tesislerinin kurulması olduğunu hatırlatarak, köyde ve işletmede firma tarafından herhangi bir arıtma tesisinin yapılmadığını söyledi. Maden Köyü’nde yaşayan yurttaşlar en çok da yazın oluşan kötü kokulardan rahatsız.

SÊRT

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR