Mahkemeyi tanımadılar; denizi doldurdular

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bodrum Çetilli Burnu’nda ruhsatsız olarak başlayan otel inşaatının, mahkemenin durdurma kararına rağmen devam ettiği ve denize kaçak dolgu yapıldığı ortaya çıktı

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gündoğan ve Türkbükü mahalleri arasında bulunan Çetilli Burnu’nda, Ankara Ticaret Odası (ATO) eski Başkanı Salih Bezci’ye ait BESA Marin Turizm İşletmeleri A.Ş. firmasının “Ruhsatsız” olarak başlattığı otel inşaatının, mahkemenin durdurma kararlarına rağmen devam ettiği ortaya çıktı. Ruhsatsız süren otel inşaatının, “Araziye yol yapımı” adı altında sürdürüldüğü belirtilirken, devam eden inşaat çalışmalarına 154 dönümlük arazinin denize kıyısı olan 32 dönümlük kısmında da denize 15 metrekare kaçak dolgu yapıldığı tespit edildi. Otelin ruhsatsız yapıldığı gerekçesi ile sivil toplum örgütlerinin, 2016’nın ağustos ayında yaptığı suç duyurusu üzerine, “kıyı kanunu” gereği inşaat alanı mühürlendi. Firma hakkında ise; 49 bin 95 TL idari para cezası uygulandı.

‘Çöl haline getirdiler’

Mahkemenin inşaat çalışmalarını durdurduğunu hatırlatan Avukat Haluk Ortaç, “Karara rağmen denize yapılan dolgu geri alınmazken, hukuka aykırı bir şekilde inşaat çalışmaları hala devam ediyor. BESA Grubu, sürekli ‘arazime yol açıyorum’ diyerek inşaata devam ediyor. Halbuki, oraya bakıldığı zaman artık yol olmaktan çıkmış, resmen ruhsatsız bir yapı şekline dönüşmüş” dedi. İnşaat çalışmasının 3 yıldır kaçak olduğunu ve mahkeme kararı bulunduğunu belirten mahalle sakini Umay Karabaş da, “Çetilli, normal makilik bir alandı. Orada birçok canlı yaşam sürüyordu. Orasını şuan çöl haline getirdiler. Son 3 yılın sonunda, orada bir yabancı ot dahi yok” diye konuştu.

Cevap verecek yetkili yok!

İddialara ilişkin BESA Grup’tan telefonumuza cevap veren kişi, “Şu an cevap verebilecek bir yetkili yok. Ancak bahsettiğiniz konuyu yetkililere aktaracağız. Dönüş yapmamızı söylerlerse size dönüş yaparız” yanıtını verdi.

Gökhan Öner-Muğla/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR