Marmara’nın sonu geliyor

Post date:

Author:

Category:

TMMOB, Çanakkale’de Marmara’nın tamamını yok edecek Altın Ring üzerine tartıştı. Çanakkale Boğaz Köprüsü ve otoyol projesinin başlamasıyla tehlike altına giren Marmara’da buna karşı nasıl mücadele edileceği de tartışıldı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kınalı-Çanakkale Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu, 1915 Köprüsü tamamlandıktan sonra inşa edilmesi planlanan Çanakkale-Balıkesir otoyollarını kapsayan ve ”Altın Ring” olarak adlandırılan 324 kilometrelik projenin doğaya, çevreye ve tarıma vereceği etkilerinin anlatıldığı “Çanakkale Boğaz Köprüsü ve Otoyol Projesini Tartışıyoruz” başlıklı panelde ÇED raporu kapsamında Çanakkale’de yapılması planlanan termik santrallerin etkilerine de değinildi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Başkanı Hakan Karademir, otoyol ve köprü projesi hakkında katılımcılara bilgi verdikten sonra; “Umarım projeyi durdururuz. Çünkü gerçekten Marmara Bölgesi saldırı altında. Projede İstanbul odaklı olarak dizayn edilmiş bir Marmara bölgesi var” dedi.

Hafriyat ne olacak?

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu ise proje kapsamında 100 milyon metreküplük hafriyat çıkacağını bildirerek, bu hafriyatın nasıl bertaraf edileceği, nerelerde kullanılacağı, hangi belediyelerin bu hafriyatı alacağı ya da ormanlarımıza mı atılacağı konusunda ÇED raporunda herhangi bir bilgiye rastlayamadığını da sözlerine ekledi. Projenin tarıma olası etkileri konusunda katılımcıları bilgilendiren Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Mutluay, Çanakkale gibi tarım potansiyelinin ve ürün çeşitliliğinin çok yüksek olduğu bir yerde tarım alanı etkilerinin toprak ve su kaynaklarına olan etkilerini incelemeye ve değerlendirmeye çalıştıklarını ifade etti.

ÇANAKKALE

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR