Medeniyetilerin kalesine 3 gündür dinamit döşeniyor

0
140

12 bin yıllık tarih parçalanarak yok edilirken duruma tepkiler ise çığ gibi büyüyor. Hasankeyif’te Ilısu Barajı nedeniyle dinamitler ve iş makineleriyle yıkım sürerken Rüzgar Dağcılık firması ise 3 gündür kayaları dinamit yerleştirmeyi sürdürüyor

Ilısu Barajı altında bırakılacak olan 12 bin yıllık Hasankeyf 14 Ağustos günü Devlet Su İşleri (DSİ), kaymakamlık ve özel firma eliyle başlatılan “Dolgu ve Güçlendirme Projesi” nedeniyle kayalar yerinden sökülmeye başladı. Mağaralara taşlardan dolgu yapılırken, devasa kayalar antik liman yapılacağı gerekçesiyle dinamitlerle parçalanırken tepkilerde sürüyor.

Hasankeyf Kalesi içerisinde bulunan büyük kaya kütlesinin düşürülmesi için Rüzgar Dağcılık firması tarafından kayanın içine dinamit yerleştirilirken, iş makinelerinin tel örgülerle kapatılan darphane bölgesindeki yıkımı da devam ediyor. Büyük kaya kütlesi üzerinde üç gündür dinamit yerleştirme çalışması sürerken  Hasankeyf esnafı ise kayanın bayramdan önce düşürüleceği ve Heskîf çarşısının da tamamen kapatılacağını söyledi. Düşürülecek kayanın daha önceki kaya düşürmelerden daha fazla yıkıma neden olacağını söyleyen esnaf, sadece turizmin ve çarşı esnafı değil Kale içerisinde bulunan küçük saray ve taşınacak 7 anıt eser içerisinde bulunan El-Rızk Camisi’nin minaresi gibi birçok eserin de tahrip edileceğini ve birçok iş yerinde zarar göreceğini aktardı.

Türbe tahrip edildi

Öte yandan yeni yerleşim yerinde ise zorla taşınan Zeynel Bey Türbesi etrafındaki beton bloklar ise iş makineleri ile yıkılıyor. Taşınma esnasında üzerinde bulunan ve ‘mavi boncuklar’ olarak adlandırılan desenler sarsıntıdan dolayı dökülürken, türbenin etrafındaki betonların kırılması nedeniyle de türbenin altının da tahrip olduğu gözlemleniyor.Türbenin olduğu alana girmek ise yasaklanmış durumda.

Esnaf tepkili

Daha önce 200’e yakın esnafın olduğu tarihi Hasankeyf çarşısında 25 esnaf kaldı. Kepenk kapatacak duruma gelen esnaf ise daha önce ekonomik canlılığın hissedildiği çarşı merkezinde artık sessizlik hakim olduğunu söylüyor. Esnaf baraj nedeniyle iş yapamadığını, belirsizlik içerisinde her an çarşıyı zorla boşaltacaklarını söylüyorlar. Kendilerine yeni yerleşim yerinde iş yeri vaat edildiğini hatırlatan esnaf, Hasankeyf’ten ayrılmak istemediklerini dile getiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here