Mor Abraham Habel Manastırı da sessiz

Post date:

Author:

Category:

Mor Abraham Hobel Manastırı ihtişamlı yapısıyla görenleri büyülüyor. 100 yıl önce yaşanan Seyfo’dan sonra uzun yıllar kullanılmayan ve ibadete kapatılan manastır, şimdi de “savaş”tan ziyaretçisiz kaldı.

Mardin’in Midyat ilçesinde Süryaniler için “Tur Abidin” olarak adlandırılan bölgede bulunan manastır ve kiliseler mimarisiyle göz kamaştırıyor. Mor Abraham Hobel Manastırı da bu inanç merkezlerinden biri. Midyat’ta 5’inci yüzyılda Mor Gabriel Manastırı kesişleri olan Abraham ve Hobel tarafından inşa edilen manastır, bundan 100 yıl önce yaşanan ve tarihe “Süryani Soykırımı” (Sayfo-Seyfo) olarak geçen döneme kadar tüm canlılığını koruyordu.

O tarihten sonra uzun yıllar kullanılmayan ve tahrip edilen manastır, çatışmasızlık sürecinin başladığı 2000’li yılların başında yeniden orijinal mimarisine yakın bir şekilde restore ediliyor. Kenttin dışında yüksek bir yerde bulunan manastır, ihtişamıyla görenlerin ilgisini çekiyor.

MANASTIRDA 3 KİLİSE VE AİLE MEZARLIĞI

Manastır avlusunda yan yana dizilen Mor Habel, Mor Abraham ve Meryemana kiliselerinde, haftanın 3 günü ayin yapılıyor. Eskiden binlerce kişinin katıldığı ayinlere şimdilerde yüzlerce kişi katılıyor.

Manastırda aynı zamanda aile mezarlığı da bulunuyor. Her ailenin mezarlığı farklı taşlardan yapılıyor.

Yine yapının manastır olmasından kaynaklı eğitim gören din görevlilerinin kaldıkları yatakhaneler de bulunuyor. Yurtdışından gelen manastırın konukları da burada ağırlanıyor.

Manastırın koridorlarında yapılan camekanlarda ise daha önce bu bölgede kullanılan malzemeler sergileniyor.

ARTIK TURİSTLER DE GELMİYOR

Gelen ziyaretçilere manastırı gezdiren Midyat Kiliselerden Sorumlu Vakıf İkinci Başkanı Yusuf Türker, manastırın tarihine ilişkin bilgileri de ziyaretçilerle paylaşıyor. İlçe genelinde 8 kilisenin olduğunu hatırlatan Türker, son 2 yılda yaşanan savaş ortamından kaynaklı pek fazla turistin gelmediğini belirterek, “Eskiden hem dünyanın dört bir yanından hem de özellikle bahar aylarında Türkiye’nin dört bir yanından yerli-yabancı turistler buraya gelirdi. Ancak şimdi bu sayı çok azaldı” diyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR