Mor Yakup yok oluyor

Post date:

Author:

Category:

Asuri, Süryani, Keldani ve son olarak Ermeniler tarafından kullanılan yüzlerce yıllık Mor Yakup Manastırı, bakımsızlık ve define arayanlar tarafından yapılan kazılar nedeniyle yıkılmak üzere. Sêrt’in (Siirt) kuzeyinde şehre 3 kilometre uzaklıkta bulunan manastırın bulunduğu arazinin sahibi Emin Evin, manastırın sadece defineciler tarafından değil askerler tarafından da tahrip edildiğini söyledi.

Evin, Sümerce yazılmış tabletlerde yer alan bilgilere dayanarak “Burası önce tapınak sonra manastır olarak kullanılmış. 1915 Ermeni Soykırımı’nda burada yaşayan Ermenilerin birçoğu Kasaplar Deresi’ne götürülerek katledilmiş. Birçoğu da buradaki mağaralarda öldürülmüş. Hala kemikleri çıkıyor” dedi.

İzi kalsın istemiyorlar

Manastırın 1935 yılına kadar sağlam olduğuna dikkat çeken Evin, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ama şuan koruma altına alınmayarak bakımsız bırakıldı. Ayrıca güvenlik gerekçesiyle ‘burada sığınak var’ denilerek kazılar yapıldı. Bu kazılarda manastır büyük oranda yıkıldı ve hırsızlık olayı yaşandı.” “Buralarda yaşanan zulmün ve katilamların gün yüzüne çıkmasını istemiyorlar” diyen Evin son olarak şunları söyledi: “Burayı tarihe mal etmek istemiyorlar, tarihsel ve kültürel değerleri yok sayıyorlar. Çünkü katledilen insanlardan iz kalsın istemiyorlar.”

SÊRT

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR