‘Munzur Doğa ve Kültür Festivali’ kayyumun değil halkındır!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

‘Festival, 17 yıldır tüm baskı ve engellemelere rağmen kendini yenileyerek yoluna devam etti. Her yıl biraz daha güçlendi, gelişti. Herkes emin olsun ki, festival özüne uygun, Dersim’e yakışır şekilde gerçekleşecektir. Dersim de, Temmuz’un son perşembesi de, festival de bizimdir’

DBP’li 84 belediyeye kayyum atandı ve belediye başkanlarının neredeyse tamamı tutuklandı. Bu illerden biri de Dersim. Belediye başkanlığını şu an Tunceli Valisi yürütüyor. Hiç borcu olmayan belediyelerden birisi olan Dersim belediyesi ve kenti, şu an talan edilmeye hazırlanırken, bölgede uzun süredir hazırlıkları süren doğal yaşam alanlarına yönelik saldırıların da dayanağı haline getirilmek isteniyor. 2000 yılından bu yana ‘Munzur Doğa ve Kültür Festivali’ Dersim halkı tarafından kutlanıyor. Festival, çok önemli buluşmalara hizmet ederken bölgenin doğasının korunmasına yönelik oluşturduğu algı ile de örnek bir festival olarak gösteriliyor. Dersimlilerin hafızası da birçok Kürt kentinde olduğu gibi, ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Bölgede ortaya çıkan baraj inşalarına karşı süren güçlü mücadele geleneğini ortadan kaldırmak, başlıca amaçları olarak görülüyor. Bu bağlamda Tunceli Valiliği ve kayyum belediyesi, Munzur Doğa ve Kültür Festivali’ne elkoymaya çalışıyor.

DEDEF’in açıklaması:

Dersim Dernekleri Federasyonu, “Dersim Festivali OHAL koşullarında, siyasi iktidarların ve sermayenin Dersim’e yönelik zalim uygulamalarına karşı ortaya çıktı. Sokağa çıkma yasaklarıyla, baskıyla oluşturulmuş korku çemberini kırdı. Sürgünün ve toprağına özlemin dermanı oldu. 94 köy boşaltmaları, lanetli baraj projeleri ve devlet baskısına karşı, halkın çığlığı oldu. İnsansızlaştırılmak, talan edilmek ve teslim alınmak istenen bir kentin varoluş mücadelesinde yerini aldı. Bir halkın tarihine, kültürüne ve doğasına sahip çıkma çabasının adı oldu. Varlık nedenini o kadar güçlü ve o kadar güzel gerçekleştirdi ki, halklarımızın ilgisini ve teveccühünü kazandı. Dersim’in vazgeçilmezi oldu. 1. Munzur Doğa ve Kültür Festivali, 2000 yılında Dersim Dayanışma Kurulu’nun iradesi ve halkımızın sahiplenmesiyle gerçekleştirildi. Dayanışma Kurulu’nun devamı olan DEDEF’in ve demokratik kurumların çabasıyla, seçilmiş belediyelerimizin katkılarıyla bugünlere taşındı. Festival, 17 yıldır tüm baskı ve engellemelere rağmen kendini yenileyerek yoluna devam etti. Her yıl biraz daha güçlendi, gelişti. Herkes emin olsun ki, festival özüne uygun, Dersim’e yakışır şekilde gerçekleşecektir. Dersim de, Temmuz’un son perşembesi de, festival de bizimdir” sözleriyle sürece dönük, kayyuma teslim olunmayacağının mesajlarını verdi.

Sanatçılar reddetmeli!

Munzur Koruma Kurulu üyesi Hasan Şen, açıklamasında; “Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne yönelik hazırlık amacıyla İstanbul’da bir piknik düzenlendiğini ifade etti. Piknik, 28 Mayıs günü Sancaktepe Paşaköy Mesire Alanı’nda gerçekleşecek. Şen, ayrıca sanatçılara çağrı yaparak, “Kayyumun yapacağını açıkladığı festival, Dersim halkının iradesini temsil etmemektedir. Sanatçılardan kayyumun çağrısını reddederek Dersim halkının gerçekleştireceği ‘Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne destek olmalarını bekliyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR