Munzur Festivali halkındır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sanatçı, akademisyen, yazar, gazeteci ve ekolojistler, kayyuma karşı Dersim’deki kitle örgütleri tarafından düzenlenecek Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne çağırdı: Munzur Festivali halkındır

Aralarında sanatçı, akademisyen, yazar, gazeteci ve ekolojistlerin bulunduğu 137 isim, Dersim halkı tarafından hazırlıkları devam eden Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne ilişkin bildiri yayımladı. “Munzur’un Coşkusunda Özgürlük ve Adalet için buluşuyoruz” başlığıyla yayımlanan bildiride, “Kamuoyunun bildiği gibi, Munzur Kültür ve Doğa Festivali; ‘OHAL’ koşullarında, Dersim halkının doğasız, Dersim doğasının ise insansız kaldığı, siyasi iktidarların ve sermayenin Dersim’e yönelik zalim uygulamalarına karşı ortaya çıktı. Sokağa çıkma yasaklarıyla, baskıyla oluşturulmuş korku çemberini kırdı. Her şeyin karneye bağlandığı zamanlarda ekmeği, tuzu özgürleştirdi. Sürgünün sonu ve toprağa özlemin adı oldu. 94’teki köy boşaltmaları, lanetli baraj projeleri ve devlet baskılarına karşı halkın çığlığı oldu. İnsansızlaştırılmak, talan edilmek ve teslim alınmak istenen bir kentin varoluş mücadelesinde yerini aldı. Bir halkın tarihine, kültürüne, inancına ve doğasına sahip çıkma çabasının adı oldu.Varlık nedenini o kadar güçlü ve o kadar güzel gerçekleştirdi ki, halklarımızın ilgisini ve teveccühünü kazandı. Dersim’in vazgeçilmezi oldu” denildi.

Aynı özlem, aynı sabırsızlık…

İlki 2000 yılında gerçekleşirilen Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin Dersim Dayanışma Kurulu ve halkın sahiplenmesiyle gerçekleştirildiğine vurgu yapılan bildiride, “Dayanışma Kurulu’nun devamı olan DEDEF’in, demokratik kurumların ve belediyelerimizin çabalarıyla bugünlere taşındı” ifadeleri kullanıldı. Festivalin 17 yıldır tüm baskı ve engellemelere karşı yapıldığı belirtildi.

Asla kabul etmiyoruz

Munzur’un halkın festivali olduğuna vurgu yapılan bildiride, Dersim Belediyesi’ne atanan kayyum tarafından gerçekleştirileceği açıklamasına tepki gösterilerek, “Artık o kadar halkın oldu ki, emeğiyle yaratanlar bile bir daha festival olmayacak diyemez. Bugün atanmış ve halkın iradesine el koyan kayyum aracılığı ile el koymak istedikleri bu rüyadır, bu ruhtur. Devlet törenine dönüştürmek istedikleri bu itaatsizliktir. Kayyum atamak istedikleri, halkımızın moral ve direnme gücüdür. Asla kabul etmiyoruz” denildi.

Sanatçılara çağrı

“Festivalin içinin boşaltılmasına, karekterinin bozulmasına izin vermeyeceğiz” denilen bildiride, kayyumun düzenleyeceği festival programına çağrılan ve katılmak isteyen sanatçılara bu kararlarını gözden geçirmeleri ve sanatçı duyarlılığı ile hareket etmeleri gerektiği çağrısı yapıldı. Bildirinin devamında, şu ifadelere yer verildi: “Bizler aşağıda imzası olan sanatçı, akademisyen, yazar, basın mensubu ve Dersim halkının dostları olarak, halkın iradesine el koyan ve festivali devlet törenine çevirmeye çalışan kayyumun festivaline değil, halkımızın ortak iradesiyle beraber demokratik kurumların yapacağı “Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ne” katılacağımızı belirtmek istiyoruz. Buradan bir çağrı da kayyumun festivaline katılacak olan sanatçı dostlarımıza yapmak istiyoruz. Sizlerin de bizim gibi Dersim halkımızın ortak iradesiyle gerçekleştirilecek olan festivale katılmanızdır.”

Bildiride imzası bulunan bazı isimler şunlar: A.Dersim Güler, Ali Haydar Can, Ali Bilgin, Ali Geçimli, Alican Önlü, Arif Bilgin, Ayşe Batumlu, Baki Düzgün, Barış Atay, Beyza Üstün, Candan Badem, Cihan Erdoğan, Çiya, Dicle Anter, Dile Munzur, Dilek Piya Koç, Doğan Çelik, Doğan Munzur, Enver Çelik, Erdoğan Emir, Faik Bulut – Ferhat Tunç, Grup Abdal – Grup Alamor, Grup Munzur, Grup Yorum, Grup Ze Tije, İbrahim Kaboğlu, Jülide Kural, Kazım Öz, Koma Gülen Xerzan, Meral Tekçi, Mervan Tan, Mikail Aslan, Muzaffer Oruçoğlu, Nurhak Kılagöz, Pınar Aydınlar, Sibel Özbudun, Vecdi Erbay, Vedat Aldemir, Yusuf Gürsucu, Zafer Yılmaz, Zelal Gökçe.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR