Munzur Gözeleri’nin proje ile tahrip edilmesi protesto edildi

Post date:

Author:

Category:

Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF), Alevi– Kızılbaş inancı için kutsal bir mekan olan Munzur Gözeleri’nin Peyzaj Projesi adı altında talan girişimini protesto etti. Çok sayıda siyasi ve demokratik kitle örgütünün katıldığı eylemde, “Munzur’a dokunma” yazılı pankart ve dövizler taşındı.

‘MUNZUR GÖZELERİ 1 DERECE SİT ALANI’

Sık sık, “Munzur özgür akacak”, “Munzur’da peyzaj istemiyoruz”, “Sermaye Munzur’dan defol” sloganlarını attığı eylemde açıklamayı DEDEF yönetim kurulu üyesi Hülya Güntaş yaptı.

2003 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilen Munzur Gözeleri’nin Alevilik açısından kutsal bir ziyaretgâh olduğunu hatırlatan Güntaş, bölgenin doğal dokusu binlerce yıldır korunduğunu vurguladı.

‘PROJE ALEVİ İNANCINA VE KÜLTÜRÜNE MÜDAHALEDİR’

Hayata geçirilmeye çalışılan Peyzaj Projesi Alevi-Kızılbaş inancına, kültürüne ve hafızasına müdahale ile eş değer olduğuna işaret eden Güntaş, proje adı altında Munzur Gözelerinin doğal bir inanç merkezi özünden koparılarak mesire ve ticaret alanına çevrilmek istediğini belirtti. Dersimliler için kutsal olan inanç merkezlerine büyük şirketlerin sokulması ve bu alanların ihaleye kabul edilemez olduğunu vurgulayan Güntaş, bilimsel raporların hiçe sayarak, rızalığı alınmadan Munzur Gözeleri’ne yapılacak herhangi bir müdahaleye izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

TALEPLER

Gelinen aşamada Munzur Gözeleri havzasının korunması için mevzuatta belirtilen tüm tedbirler alınması gerektiğini hatırlatan Güntaş, talepleri şöyle sıraladı:

“Gözelere 1. derece Doğal Sit Alanı’nı olduğunu belirtir tabela konulmalı, alandaki Alan Koruma Kılavuzu istihdam edilmeli, Munzur Gözeleri inançsal ritüeller icra etme dışında insan etkileşimine kapatılmalıdır. Tuvalet gibi yapıların bilimsel açıdan en uygun alana yapılması gerekmektedir. Sit alanı ve koruma alanının olduğu gibi kalması, doğallığının bozulmadan yapılması. Ziyaret, Yeşilyazı, Ada ve Koyungölü köylerinin atıklarının arıtma sisteminin oluşturularak alan dışına taşınması gerekmektedir. Sit alanı içerisinde bulunan metruk yapının vb. yapılarının kaldırılması gerekmektedir.”

Açıklamanın ardından çevreye dağıtıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR