Muradiye Şelalesi her gün biraz daha coşkusunu yitiriyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Üzerine kurulan HES’lerden dolayı Wan’ın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Muradiye Şelalesi’nin hem debisi, hem suyun yönü, hem de hızı değişti

Wan’ın Bêgir (Muradiye) ilçesinde bulunan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Muradiye Şelalesi gün geçtikçe coşkusunu kaybediyor. Şelaleyi besleyen Bendimahi Çayı’nın üzerine kurulan HES’lerden dolayı hem suyun yönü, hem debisi, hem de hızı değişti. Şelaleye giden ziyaretçi sayısında da her geçen gün düşüş yaşanırken, civarında yetişen bitkiler de kurudu.

Suyun yatağı değişti

Muradiye Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulan, Türkiye’nin 272’nci, Wan’ın ise en büyük enerji santrali olduğu belirtilen Muradiye Ayrancılar HES, ortalama 124 milyon 564 bin 262 kilovatsaat elektrik üretimi ile şelale suyunun azalmasına neden oluyor. Şelalenin alt ve üst kısmına yapılan 2 HES ile birlikte suda ciddi azalma olurken, kurulan HES’lerle birlikte suyun 25 kilometrelik yatağı da değişti.Şelale etrafındaki esnaf ise eskiden şelaleden akan suyun yere çarpmasıyla birlikte su taneciklerinin karşı tarafta oturan insanların yüzlerine kadar değdiğini söyleyerek, HES’lerin kapatılmasını istedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR