Müze ziyareti yarı yarıya düştü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, turizm sektöründeki gerilemenin müze ziyaretlerine de yansıdığını, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Efes ve Bergama’da büyük düşüşler olduğunu söyledi. Bayram tatillerinde iç turizmde görülen hareketliliğin müzelere yansımadığını anlatan İşler, “İzmir ve Ege’nin destek paketi dışında kalmasının sonuçlarını görmeye başladık. Yabancı turist gelmiyor. Yabancı turistin en çok ziyaret ettiği Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Efes ve Bergama’daki müzelerde düşüşler neredeyse yüzde 50’leri buldu. Yerli turistin ise müzelere ilgisi oldukça zayıf” dedi.

EFES’İN ZİYARETÇİ SAYISI DA DÜŞTÜ  

Mehmet İşler, bu yılın ilk 8 aylık döneminde büyük turist kaybeden İzmir’in turist pazarlarının tamamında gerilediğini, bu gerilemenin sektördeki istihdamın yanı sıra kültür turizminin en önemli halkası olan müzelere ziyaretleri de olumsuz etkilediğini belirtti. İzmir turizminin yılın 8 aylık döneminde yüzde 41.3 gerilediğine dikkat çeken İşler, şöyle dedi:
“Yabancı turistin en çok ziyaret ettiği ve tek başına müze gelirlerinin yüzde 74’ünü karşılayan Dünya Miras Listesi’ndeki Efes’in ziyaretçi sayısındaki düşüş yüzde 44.5’i buldu. Müzenin içinde bulunan ve büyük ilgi gören Yamaç Evler’in ziyaretçi sayısı yüzde 55.3 azaldı. St.Jean Kilisesi’nin ziyaretçi sayısı yüzde 43.8, yenilenen Efes Müzesi’nin ziyaretçi sayısı da yüzde 36 azaldı. Bu düşüşler ülke tanıtımı için de büyük kayıp.”

ZİYARETÇİ AZALINCA MÜZE GELİRLERİ DE DÜŞTÜ

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün verilerine göre 2016 yılı Ocak – Ağustos döneminde İzmir iline bağlı müzelerde yaşanan ziyaretçi kaybının yüzde 39,6’yı bulduğuna dikkat çeken İşler, “Ziyaretçinin azalması müze gelirlerine de yansıdı. Müze gelirleri ise yüzde 33.1 azaldı. İzmir’deki müzeleri Ocak- Ağustos döneminde 1 milyon 158 bin 276 kişi ziyaret etti” dedi.

ÇEKİRDEK AİLENİN MÜZE ZİYARETİ YAKLAŞIK 100 LİRA  

Yerli turistin müze ziyaretlerinde ağırlıkla ücretsiz ya da ücreti 5 lira gibi düşük olan yerleri tercih ettiğine değinen Mehmet İşler, Efes ve Bergama’daki müze ziyaretlerinin giriş ücretlerinin yüksek olduğuna da dikkat çekti. İşler, “Efes- Ören yerinin giriş ücreti 40 lira. Yamaç Evler için ayrıca 20 lira ücret ödeniyor. Bergama’daki Akropol’ün giriş ücreti 25 lira, Asklepion içinse 20 lira ödeniyor. Ortalama iki çocuğuyla tatile giden yerli bir ailenin Efes’i ya da Bergama’daki Asklepionu ziyaret ederken yaklaşık 100 lira ayırması bu ekonomik şartlarda zor görünüyor” dedi.

LOUVRE MÜZESİ’NE 9,3 MİLYON ZİYARETÇİ

* Paris’teki Louvre Müzesi’ni yılda 9.3 milyon kişi ziyaret ediyor.
* İngiltere’nin başkenti Londra’daki British Museum 6.7 milyon kişi,
* Geçen yıl Türkiye’de en çok ziyaret edilen müze 3 milyon 500 bin kişiyle İstanbul’daki Ayasofya Müzesi.
* Topkapı Sarayı’nı 3 milyon 253 bin kişi ziyaret etmiş. (DHA)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR