Ne kadar gelseydi memnun olurdunuz!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DEDAŞ, Amed’de elektirik faturasını az bulduğu yurttaşlara, 4 bin 500 TL para cezası kesti. Duruma tepki gösteren yurttaşlar, kullanılmayan evlere de ceza kesildiğini söyledi

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (DEDAŞ) özelleşmesinin ardından bölgede yaşanan elektrik sorunları artarak devam ediyor. DEDAŞ, Amed’in Bağlar ilçesi Ali Paşa Mahallesi’nde oturan yurttaşlara, elektrik faturasının “az olduğu” gerekçesiyle ceza uyguladı. Son olarak geçen ayın elektrik faturasını kesen yetkililer, mahalleye her ay çok az miktarda fatura yansıdığını belirterek, her haneye 4 bin 500 TL para cezası kesti. Yurttaşlara her ay en az 50 TL olarak yansıyan faturayı az bulan DEDAŞ, bu durumun “kayıp kaçak” ile açıklanabileceğini ifade etti. Bunun üzerine DEDAŞ çalışanları, sonraki gün mahallede akşama kadar sayaçları kontrol etti. Çalışanların tüm aramalarına rağmen mahalledeki hiçbir evde “kayıp kaçak” bulunmadı. Mahalleye gelen DEDAŞ yetkililerinin elektrik sayaçlarına baktıktan sonra kendilerine bir açıklama yapmadan gittiklerini belirten mahalle sakinleri ise, yetkililerin kağıt üzerinde herhangi bir ceza tebligatı yapmadıklarını DEDAŞ’a gittikten sonra ceza kesildiğini anladıklarını aktardı. Mahalle sakinlerinden Hediye Akyapı, son gelen elektrik faturasının 57 TL olduğunu belirterek, “Sayaç okuma memurlarından sonra mahalleye gelen sivil kişiler elektrik sayaçlarımıza bakıp gitti. Biz de neyin nesidir diye soruşturduktan sonra 4 bin 500 TL ceza kestiklerini söylediler. Sebebini sorduğumuzda elektrik faturamızın az olduğunu söylediler. Ben de paramın olmadığını, 3 ayda bir aldığım 700 TL maaşla geçindiğimi, bunu ödememin mümkün olmadığını söyledim. Daha sonra bu cezayı bin 700 TL’ye indirdiler” dedi.

Boş eve de ceza kesmişler

Mahallede evinin olduğunu, ancak yaşadığı sıkıntılardan dolayı yıllardır Riha’nın (Urfa) Wêranşar (Viranşehir) ilçesinde ikamet ettiğini belirten Mehmet Kaya isimli yurttaş ise, “Cezaevinde oğlum var, onu ziyarete geldiğimde burada kalıyorum. Evde kimse yok. Oturmadığım eve cezası kesmişler. Mahalleli evin boş olduğunu söylemesine rağmen sayaca bakmışlar ve herhangi bir fatura vermeden gitmişler” diye konuştu.

Kanun öyle öngörüyormuş!

Konuyla ilgili ulaşılan DEDAŞ yetkilileri ise mühendislerinin yaptıkları ölçümlerine göre ortalama bir hanenin elektrik harcamasının tahmin edilebileceğini, yapılan kontrollerde faturası düşük gelen hanelere kanunun öngördüğü ölçüde cezalar kesildiğini savundu. Yetkili, mahallede yıllardır boş bulunan eve kesilen cezaya ilişkin ise “Bir problem olabilir” yanıtı verdi.

AMED/dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR