Norveç’te kürk hayvanı katliamına son verilecek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dünyadaki vizon kürkü ticaretinin yüzde 1’ini, tilki kürkü ticaretinin ise yüzde 3 kadarını elinde bulunduran Norveçli 200 kadar hayvanı yetiştiricilerinin karşı çıktığı yasa tasarısının bu yaz tatilinden önce çıkması planlanıyor. Tasarı kapsamında yeni kürk hayvanı yetiştiriciliğinin yasaklanması ve var olan çiftliklerin 1 Şubat 2025’e kadar kapatılması öngörülüyor.

Her biri binlerce hayvana sahip olan yetiştiricilerin ‘mağdur olmaması’ için ise 500 milyon kronluk (51 milyon Euro) bir mali destek sunulacak. Bunun 100 milyon kadarı yetiştiricilerin başka hayvan yetiştiriciliği veya sektörlere yönelebilmeleri için harcanacak.

Ancak ülkedeki hayvan yetiştiricileri dernekleri, en az 2,3 milyar kronluk (235 milyon Euro) bir mali desteğin şart olduğunu düşünüyor. Öte yandan bu dernekler, 100 yılı aşkın bir süredir sektörde var olan kürk hayvanı yetiştiricilerinin başka meslek veya sektörlere yönelmelerinin zor olacağını savunuyor.

Ülkedeki sağ-liberal koalisyon hükümeti içerisindeki liberallerin desteklediği yasa tasarısının geçmesine kimi derneklerin yanı sıra muhafazakâr ve popülist bazı siyasetçilerin de karşı çıktığı biliniyor. Kimi siyasetçiler ise kürk hayvanı yetiştiriciliğinden çıkışın mümkün olduğunca daha ‘az zararla’ hayata geçirilmesini savunuyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR