Öğrenciler çevik kuvvetle tehdit ediliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Öğretmenlerinin sürgün edilmek istenmesini protesto eden Muğla Anadolu Lisesi öğrencileri okul müdürü İnan tarafından ‘Sınıflarınıza girmezseniz çevik kuvvet getiririz’ sözleriyle tehdit edildi

Muğla Anadolu Lisesi’nde 9, kent genelinde ise 270 Eğitim Sen üyesi öğretmenin 29 Aralık 2015’te düzenlenen bir günlük greve katıldığı gerekçesiyle başka okullara sürgün edilmek istenmesini protesto etmek isteyen öğrencileri engellemek için okula polis çağrıldı. BirGün’ün haberine göre okul bahçesinde bildiri okumak ve oturma eylemi yapmak isteyen Muğla Anadolu Lisesi öğrencilerinin, okul müdürü Yılmaz İnan ve polis tarafından zorla sınıflara sokulmak istendiği belirtilirken, polisin öğrencileri “Sınıflarınıza girmezseniz çevik kuvvet getiririz” diyerek tehdit ettiği belirtildi.

Öğrenciler kamereya çekildi

Bildiriye öğrencilerin büyük çoğunluğunun onay verdiğini ve bu doğrultuda eylem kararı aldıklarını belirten liseli genç, bildiriyi hafta sonu sınıf gruplarında konuşarak öğretmenlerinin sürgün edilmesini protesto etmek amacıyla yazdıklarını söyledi. Okul müdürü İnan’ın bildirinin okunacağını öğrenmesi üzerine aynı sabah bir konuşma yaptığını söyleyen genç, “Müdür ‘Bizim devletimiz güçlüdür, PKK’ye yenilmez’ dedi. Müdür sürgün edilen öğretmenlerimiz içinse ‘Devletimiz iki üç çapulcuyla uğraşacak devlet değildir’ dedi. Daha sonra okulun kapısında ve içinde sivil ve üniformalı polislerin olduğunu fark ettik. Müdür bizi ‘Derslerinize girin’ diyerek zorla sınıflara sokmak isteyince ilk derse girmek zorunda kaldık” şeklinde konuştu. İkinci derste dışarda durma kararından vazgeçmediklerini söyleyen genç, “Okul bahçesindeki banka oturduk. Müdür, ‘Eylem yapamazsınız’ diyerek bağırmaya başladı. Ardından polis yanımıza geldi ve bizi susturup sınıflara göndermeye çalıştı. Biz de okulun dışına çıkıp beklemeye başladık. Bu kez de sivil polisler bizi tek tek kameraya çekmeye başladı” dedi.

Öğrencilerin bilgileri polise verildi

Konuya ilişkin konuşan bir veli ise, şunları söyledi: “Çocuğum beni korkarak ‘Anne okulda polis var ne yapacağız?’ diye aradı. Ben de ne olduğunu anlamak için okula geldim. Sivil ve üniformalı polislerin okulda olması kabul edilemez. Okul idaresinin ise, öğrencilerin bilgilerini terörle mücadele ve çocuk şubeye verdiğine yönelik bir duyum aldık.”

Okul Müdürü Yılmaz İnan ise, yaşananlara yönelik herhangi bir açıklama yapmadı.

‘Öğretmenlerimizin kalmasını istiyoruz’

Muğla Anadolu Lis09esi öğrencileri tarafından kaleme alınan ve okunması engellenen bildiride şu ifadelere yer verildi: “Biz burada; hiçbir siyasi görüşü temsil etmeksizin ve sempati ya da antipati belirtmeksizin, hiç kimsenin örgütlemesinden yola çıkmadan tamamen ortak aldığımız bir kararla, Muğla Anadolu Lisesi öğrencileri olarak; uzun yıllar okulumuzda görev yapmış ve yapmakta olan deneyimli, neredeyse her öğrencinin kişiliğini tek tek bilecek kadar ilgili ve bilgili; kişilikleriyle bize sadece eğitim alanında değil, hayata hazırlanmada da büyük yardımları bulunan öğretmenlerimize yönelik verilen haksız bir hüküm olan il dışına sürgün cezasını protesto ediyoruz. Sesimizin ulaşabileceği bütün yetkili makamlardan ricamızdır: Bir insanın hayat düzeniyle ve ekmeğiyle oynamak hak yemekle eşdeğer olup, büyük ve ciddi gerekçelerinin olması gereken ağır bir karardır. Zihinsel ve karakteristik gelişimimizde büyük katkıları olan öğretmenlerimizin bizimle kalmaları hususunda ricada bulunuyor, bugün bu haksızlığı protesto etmek için hiçbir ders saatine girmeyeceğimizi kendi aramızda hazırladığımız amatör bildiride belirtiyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR