Öğrenciler veliler müşteri

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

‘Performans değerlendirmesi sistemi’ni eleştiren Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, ‘Öğrenciyi memnun edilecek müşteri, öğretmeni ‘satış görevlisi’, öğrencileri ve velileri birer ‘müşteri’ olarak gören piyasacı mantığı kabul etmemiz mümkün değildir’ dedi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yürülüğü koyduğu öğretmenlere yönelik ‘Performans değerlendirmesi sistemi’nin 12 ilde (Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzerom, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Meletî, Mêrdîn, Samsun,Trabzon) devreye konulasının ardından tepkiler gelmeye başladı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte şube binasında yaptığı basın toplantısında sistemi eleştirdi. Daha önce sağlık alanında yapılan bu uygulamanın hem hastalar hem doktorlar açısından olumsuzluklara neden olduğunu kaydeden Bulut, doktorların muayene sırasında hastalara ayırdığı zamanın azaldığını vurguladı.

Sistem intiharı tetiklemiştir

Ne kadar çalışırsan o kadar karşılığını alırsın’ ilkesine dayandırılan bu sistemi doğru bulmadıklarını dile getiren Bulut, “Kamuda uygulanan ‘Eşit işe eşit ücret’ ilkesi ile çelişen bu uygulama aynı değerde işi yapanların, farklı ücretlendirilmesi gibi tehlikeli bir durumu da beraberinde getirecektir” dedi. Yapılan uygulamının yaratacığı olumsuzlukların fazlalığına dikkat çeken Bulut, “Çalışanlar arasında acımasız bir rekabet yaratılmasında etkili olan bir sistem olarak, son dönem sağlık alanında çok olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Daha birkaç gün önce iki doktor ve bir tıp öğrencisinin intiharında tetikleyici olmuştur” diyerek tehlikeye diikkat çekti.

İtibarsızlaştırılıyorlar

Uygulamanın Balıkesir ve ilçelerinde 11 okulda yapılacağını, bu okulların neden ve nasıl seçildikleri hakkında hiçbir fikirlerinin olmadığını belirten Bulut, “Performans sisteminde öğretmenler birbirlerine not verirken okul idarecileri, öğrenciler ve veliler tarafından da nota tabi tutulacak. Hangi ölçütlerde ve hangi sorularla öğretmenler değerlendirilecek? Yıllardır eğitimde uygulanan yanlış politikalar neticesinde itibarsızlaştırılan öğretmenler büyük bir baskı ve yabancılaşma ile karşı karşıya kalacaklar” şeklinde konuştu.

Uygulamayı kabul etmiyoruz

Pilot uygulamada daha 10 yaşındaki çocuklara ilginç sorular yöneltildiğinin altını çizen Bulut, “Eğitim-Sen olarak performans değerlendirmesi bahanesiyle öğretmenleri, öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğrenciyi memnun edilecek müşteri, öğretmeni ‘satış görevlisi’, öğrencileri ve velileri birer ‘müşteri’ olarak gören piyasacı mantığı eğitim sürecinin her aşamasında meşrulaştıracak böylesi bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Az ücretle çok çalıştırılmak için…

Formlarının, öğretmenlerin birbirine karşı güvensizliği artırıp iş barışını bozacağı, öğretmenlerin güvencesiz çalışmasının önünü açacağı ve iş güvencesinin altını fiilen boşaltacağı yönünde karar aldıklarını kaydeden Bulut, “Üyelerimizden bu formları doldurmamalarını istedik. Öğretmen arkadaşlarımız şunu net bilmelidirler ki pilot olarak başlayan ve 2018’de yaygınlaşacak olan bu uygulamayı durduramazsak, iş güvencemiz elimizden alınacaktır. Hangi sendikaya üye olursanız olun fark etmeyecektir. Sendikaların da ortadan kaldırılıp bireysel sözleşme döneminin önünü açacak olan bu sistemle daha az ücretle daha fazla çalışmaya zorlanacağız” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR