Okullardaki oyunlar…

0
212

AKP iktidarının yeni eğitim ve öğretim dönemi müfredatına ilişkin yaptığı değişikliklere yönelik tepkiler devam ediyor. 2017-2018 eğitim öğretim yılı müfredatı ile eğitim sistemindeki değişikliklerin yanı sıra, kılık kıyafet yönetmenliği adı altında yayınlanan kurallar ile öğrencilerin kıyafetlerine kadar müdahele ediliyor. Ankara Yenimahalle’de bulunan Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi’nde okul yönetimi, internet sitesinde, “2017-2018 okul kurallarımız” adı altında öğrencilerin haftada bir serbest kıyafet ile okula gelebileceklerini, ayrıca okul yönetmeliği serbest kıyafet gününde öğrencilerin nasıl giyinmeleri gerektiğini de bir dizi yasak ile anlatıyor.

Sindirmek istiyor

Yayınlanan kurallarda kız-erkek ayrımı yapan okul yönetimi, “Kız öğrenciler serbest kıyafet günü de dahil olmak üzere tayt, mini etek giyemez. Kız öğrenciler gömleklerinin yaka düğmesi hariç diğer düğmeleri kapalı tutarlar” gibi ibarelere yer verdi. Okulun tutumuna tepki gösteren Eğitim Sen Kadın Sekreteri ve İlkokul Öğretmeni Ayşe Panuş, devletin kadınları, çocuk yaştan itibaren sindirmek istediğini söyledi.

Tek tip bir sistem

Kadın bedeninin binlerce yıldır erkek egemen bir toplumda politik bir nesne olarak algılandığını belirten Panuş, ilkokul, lise ve genel olarak eğitimde, kadınlar üzerinde baskı, küçük yaştan itibaren başladığını ve bununla sindirmeye çalışıldıklarını ifade etti. Panuş, “Türkiye’de eğitim yüz yıldır tek tiptir. Tek dil, tek kültür ve tek cinsiyetin hakim olduğu bir eğitim sistemi var” dedi. İktidar ve devletin özel olarak kadınlar üzerinde ciddi politikaları olduğunu belirten Panuş, Bunun aynı zamanda psikolojik bir şiddettir.

Eğitimdeki plan devrede

BirGün’den Çağlar Ballıktaş’ın haberine göre Afyon İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara yolladığı yönerge ile değerler eğitiminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verirken, okullarda artık dini bilgiler içerisinde yer alan şehitlik, gazilik, merhamet, kanaatkârlık, manevi temizlik, gıpta-haset, tevazu gibi konuların dışarıdan getirilecek kişiler tarafından öğretileceği ortaya çıktı.

Öğrenci fişlemenin yeni yolu

Bursa Orhangazi’de AKP’li belediyenin yaptırdığı Zafer Ortaokulu yönetimi, velilere çocuklarının cuma namazına götürülmesi için izin vermeleri yönünde bir belge gönderdi. Belgede “Çocuğumu cuma namazına göndermek istemiyorum” diye bir seçeneğin yer almaması dikkat çekti. Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, velilerin çocuklarına kötü muamele yapılacağına dair endişeye düştüğünü aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here