Para yok, takas var

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kurduğu ekolojik evinde takas usulüyle ihtiyaçlarını karşılayan Hürriyet Karadeniz, kolektif bir yaşamın mümkün olduğunu söylüyor. Karadeniz, ‘Kapitalist sistem bize sürekli tüketmeyi aşılıyor. İnsanın ihtiyacı sonsuzdur. İhtiyaçlarımız için de çalışmak ve itiraz etmemek zorunda kalıyoruz. Sonra kendimizi unutup, marjinalleşmek zorunda kalıyoruz’ dedi

Mezopatamya Ajansı’dan Ruken Demir ve Ayşe Sürme’nin yaptığı habere göre, İstanbul’un gürültüsünden ve betonlaşmış yapısından kaçan Hürriyet Karadeniz (57), Muğla’nın Datça ilçesine bağlı Palamütbükü’ne bir buçuk kilometre uzaklıkta kurduğu ekolojik evinde yaşamaya başladı. Evinin küçük bahçesinde domates, baklagil ve üzüm yetiştiren Karadeniz, su ve ekmek dışında markete gitmeye ihtiyaç duymuyor. İhtiyacı olan ürünleri de kendisi gibi yaşayan komşularıyla takas eden Karadeniz, enerjisini de doğadan temin ediyor. Karadeniz, evinin çatısına kurduğu güneş panelleriyle elektrik ihtiyacını karşılıyor ve günlük 2 saat ile sınırlı tutuyor. Fazla enerji ihtiyacı duyduğu zaman da, eski usul gaz lambası kullanmayı tercih ediyor.

‘Takas usulü ile herkesin üretimi değerleniyor’

İstanbul’dan Datça’ya mümkün olduğunca az tüketimin olduğu bir yaşam için geldiğini söyleyen Karadeniz, “Kapitalist sistem bize sürekli tüketmeyi aşılıyor. İnsanın ihtiyacı sonsuzdur. İhtiyaçlarımız için de çalışmak ve itiraz etmemek zorunda kalıyoruz. Sonra kendimizi unutup, marjinalleşmek zorunda kalıyoruz” dedi. Başka bir yaşamın mümkün olduğunu belirten Karadeniz, “Sürekli yaşama ve doğaya zaman ayırmak istiyordum. Doğama hep sahip çıktım. Başka türlü üretmek başka türlü tüketmek istiyordum. Kendi ürettiğimi fazladan üretiyorum. Pekmez yapıyorum, domates kurutuyorum, yiyecek ve içecek üretiyorum. Burada başkası yağ üretiyor, badem üretiyor. Diğerinin odunları var. Böyle takas usulü ile herkesin üretimi de değerleniyor. Benim üretimim de değerlenmiş oluyor” diye konuştu.

‘Elektriksiz yaşanır; ama doğasız topraksız asla’

Kendi enerjisini üretmenin ayrı bir keyif olduğunu dile getiren Karadeniz, elektrik ile ilişkisini “Kocaman buzdolabı kullanmak yerine küçük buzdolabı kullanıyorum. Çamaşır makinesini sıcakta kullanmıyorum. Elektriksiz yaşanır; ama doğasız topraksız asla yaşanmaz. İnsanlar bana hep ‘Nasıl yaşıyorsunuz?’ diye soruyor. Ben yaşıyorum. Doğamı da seviyorum. Daha önceki yaşantılarda elektrik yokmuş. Birden bire ne oldu da elektrik ve para olmadan yapamıyoruz. Herkes evine güneş sistemini kursa kendi enerjisini çok rahat üretebilir” sözleriyle açıkladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR