Plastik hormonlara zarar veriyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alman bilim insanları, plastik şişelerde kullanılan kimyasallar nedeniyle suya geçen bazı maddelerin östrojen hormonu etkisi gösterdiğini saptadı.

Frankfurt’taki Goethe Üniversitesi’nden Martin Wagner ve Joerg Oehlmann’ın Almanya Hidroloji Enstitüsü uzmanlarıyla yaptıkları araştırmada, paketleme malzemesinden gıdalara bulaşan maddelerin insanları yapay hormonlara maruz bırakıp bırakmadığını anlamak için 20 çeşit maden suyu markası tahlil edildi.

Plastik daha tehlikeli

Environmental Science and Pollution Research dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, özellikle plastik şişelerin yumuşak tutulması için kullanılan DEHF adı verilen maddeler sağlık açısından tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Araştırmacılar, 9 çeşit cam şişede maden suyu, 9 çeşit plastik şişede maden suyu ve 2 çeşit içi plastik filmle kaplı karton kutudaki maden suyundan örnekler alarak, östrojen içeren maddeler bulunup bulunmadığına baktı. Örneklerin yüzde 60’ında östrojen bulunduğu, cam şişelerdeki östrojen miktarının plastik şişelerdekilerden daha az olduğu tespit edildi. Söz konusu maddelerin endokriniyen engelleyiciler olduğu da kaydedildi.

Cam şişedeki maden sularının yüzde 33’ünde, plastik şişe ve kutulardaki suların ise yüzde 78’inde önemli miktarda hormon bulunduğu saptandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR