Polis kiliseye gelenleri merak ediyor!

Qoser’de bulunan ve bakımsızlıktan dolayı yıkılmakla yüz yüze olan Surp Kevork Ermeni Kilisesi’ni, ziyaret edenler de polis kıskacında. Kilise içerisindeki evde yaşayan aile, ‘Polis sürekli olarak geliyor ve ‘Buraya kim gelirse haberimiz olsun’ diyor’ dedi

Mêrdîn’in (Mardin) Qoser (Kızıltepe) ilçesinde bulunan Surp Kevork Kilisesi, geçmişte zirai ilaç deposu olarak kullanılırken, tarihi yapısının tahrip edilmesi ve restore edilmeden Mardin Ermeni Katolik Vakfı’na devredilmesinden dolayı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen ve bulunduğu caddeye Kilise Caddesi denmesine neden olan kilise, Anadolu’da bulunan birçok kilise gibi tarihi dokusu tahrip edilmiş durumda.

Cumhuriyetin ilk yıllarından 2007 tarihine kadar İl Tarım Müdürlüğü tarafından zirai ilaç deposu olarak kullanılan kilisenin inşa tarihi bilinmese de 1915 tarihine kadar bölgenin birçok yerleşim yerinde olduğu gibi ilçede de Ermenilerin yaşadığı belirtiliyor.

12_kilise_2Tabelası bile yok

Hem bahçe kapısı hem de kilise kapısının yerine demir kapı kullanılırken, çevresinde de tarihine uygun bir düzenleme yapılmadı. Bu düzenleme nedeniyle yapının kilise olduğunu bilmeyen yurttaşların bunu anlaması imkânsızken, herhangi bir yerine de tanıtım amacıyla tabela asılmış değil. Yıllarca ilaç deposu olarak kullanılmasından dolayı kilisenin hem içinden hem de dışından gelen ağır koku, ziyaretçileri rahatsız ediyor.

Polisin derdi ne?

Kilisenin bahçesinde bulunan evde kalan aile, tarihi yapı olması nedeniyle kilisenin yapısına zarar vermemek için bakım yapmadıklarını kaydetti. Kiliseyi dünyanın birçok yerinden ziyarete gelen turistler olduğuna dikkat çeken aile, “Normalde buraya turistler gelir giderdi bir sorun olmazdı. Bu yıl çok sıkılaştırdılar. Polis sürekli olarak geliyor ve ‘buraya kim gelirse haberimiz olsun’ diyor. Sürekli olarak gelip gidiyorlar ve biz de o yüzden kavga ettik” dedi. Genellikle buraya yabancı turistlerin geldiğini belirten aile, insanları geri çevirmek istemediklerini söyledi.

MÊRDÎN

EN SON EKLENENLER