‘Rakka yeni aşama olacak’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) 134 gün süren şiddetli çatışmalardan sonra DAİŞ’ten arındırdığı Rakka, Sivil Meclis’e devredildi. Ağır bir savaşın yaşandığı kentte, yeniden inşa için çalışmalar başladı. Rakka Sivil Meclisi tarafından kentin inşası konularında hazırlıklar yapılırken, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Îlham Ehmed, Rakka’nın Kuzey Suriye Federasyonu projesi için yeni bir aşama olduğunu kaydetti.

‘Kapı aralanacak’

Kent yönetiminin Rakka Sivil Meclisi için büyük bir görev olduğunu kaydeden Îlham Ehmed, bu kadar ağır bir savaşın yaşandığı kentin toparlanmasının zaman alacağını söyledi. Îlham Ehmed, kentin yeniden inşası için yardımların da gerektiğine işaret etti. Yaşanan tahribattan dolayı birçok kişinin, belli bir süre dışarıda yaşaması gerektiğini dile getiren Îlham Ehmed, “Demokratik Suriye Meclisi olarak gereken her türlü yardımı vermeye hazırız. Çünkü Rakka birçok anlamda Suriye’de yeni gelişmelerin kapısını aralayacak. Rakka, Suriye’deki krizin çözümü için yeni bir aşama olacak” dedi.

‘İnşa zaman alacak’

Kentin güvenliğinin Rakka İç Güvenlik güçleri tarafından sağlanacağını ifade eden Îlham Ehmed, “DAİŞ’in başkentinde yok edilmesi, onun zihniyetinin ortadan kaldırılması anlamına gelmiyor. En önemlisi, burada oturtmaya çalıştıkları zihniyettir. Bu da uzun süren eğitimler ve kültürel çalışmalar ile ortadan kaldırılabilir. Yine savunma anlamında da sıkı önlemlerin alınması gerekiyor. Toplumun örgütlendirilerek, yeni bir zihniyet kazandırılması sonucunda DAİŞ ve onun zihniyetinin yok olacağını belirtebiliriz” dedi. Îlham Ehmed, nasıl savaşıldıysa, aynı ruh ile halkların bir araya gelerek kentlerini DAİŞ kalıntılarından temizleyeceğini belirtti.

Nazım Daştan/Rakka-MA 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR